Hyppää sisältöön

s a k·fi Näistä puhutaan Uutiset Uusille taidoille suurta kysyn…

SAK:n koulutuspäällikkö Mikko Koskinen.

Uutinen

Uusille taidoille suurta kysyntää – aikuisten koulutusta tarvitaan

SAK arvostelee leikkauksia aikuiskoulutuksesta. Koulutuspäällikkö Mikko Koskinen huomauttaa, että huolimatta työelämän suuresta murroksesta hallitus on päättänyt leikata rahoitusta ammatillisesta koulutuksesta.

– Leikkaukset heikentävät erityisesti matalasti koulutettujen aikuisten mahdollisuuksia uudistaa ammattitaitoaan, vaikka uusia taitoja tarvitaan kipeästi. Jo nyt aikuiset saavat vuosittain neljä päivää vähemmän koulutusta kuin 2000-luvun alussa.

Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen maanantaina julkaiseman raportin mukaan tietotekniikka uhkaa joka kolmatta työpaikkaa. Toisaalta se myös synnyttää uudenlaista työtä.

– Samaan aikaan miljoonalla aikuisella on puutteelliset tietotekniset valmiudet, Koskinen muistuttaa.

Myös työnantajat kehittävät henkilöstöään yhä vähemmän. Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestön koulutuspäällikkö Koskinen tähdentää, että uusi lainsäädäntö kannustaa työnantajia kouluttamaan henkilöstöään.

– Vastineeksi työnantaja voi saada verohelpotusta tai koulutuskorvausta. Kun työntekijöiden taidot ovat ajan tasalla, yrityksen kyky sopeutua muutoksiin paranee.