Tilaajavastuulaki uudistettava kokonaan
Valtioneuvosto hyväksyi tänään harmaan talouden ja talousrikollisuuden 6. torjuntaohjelman. Se täsmentää hallitusohjelmassa mainitut aikeet, niitä koskevat valmisteluvastuut ja aikataulun vuosille 2012–2015. Näillä hankkeilla valtioneuvosto tavoittelee 300–400 miljoonan euron vuotuista verojen ja sosiaalivakuutusmaksujen lisäystä. Tavoite kielii siitä, että hallitus ottaa harmaan talouden torjunnan vakavasti.
Hallituskaudella on määrä toteuttaa 22 harmaata taloutta torjuvaa hanketta. Työ alkaa eräillä rakennus- ja rahoitusalaa koskevilla hankkeilla. Kiireellisesti valmisteltavaksi tulee myös eräitä palvelualoja koskevia hankkeita, kuten ohimyynnin estävien kassakoneiden käyttöönotto ja alkoholilainsäädännön kokonaisuudistus. Hallituskauden loppupuolella on tarkoitus käynnistää hankkeita verotusta helpottavien rekisterien kehittämiseksi.
Kesän 2012 aikana voimaan tulevat jo valmistellut säädökset rakennusalan työmailla sovellettavasta veronumerosta sekä eräitä tilaajan vastuuta koskevia säännöksiä. Myös muut tilaajan vastuun uudistamisen tarpeet, kuten tilaajan vastuu moniportaisessa alihankintaketjussa, on tarkoitus valmistella kolmikantaisesti ensimmäisten hankkeiden joukossa. Ay-liikkeen toivomaa tilaajavastuuta koskevan lain kokonaisuudistusta ei torjuntaohjelmasta löydy.
– Tässä asiassa valtioneuvosto näyttää päätyneen poliittiseen kompromissiin. Tämä on ongelmallista, toteaa SAK:n harmaan talouden valmistelusta vastaava ekonomisti Erkki Laukkanen, ja arvelee, että tähän asiaan on palattava sen kolmikantaisen valmistelun yhteydessä.
– Jotta vuotuista verokertymän lisäystä koskeva tavoite voisi toteutua, olisi puututtava noin 2 miljardin euron verovuotoon arvonlisäveron kannossa. Tämä edellyttää tilaajan vastuun täsmentämistä koko alihankintaketjussa.
Pääomatulojen verovalvontaa tehostettava
Erkki Laukkasen mukaan on myös pidettävä huoli siitä, että tehostuva verovalvonta kattaa yhtäläisesti kaikki tuotannontekijätulot. Erityisesti pääomatulojen verovalvontaa on tehostettava, koska siellä verovuodot ovat suhteellisesti suurimmat.
Omassa harmaan talouden hankkeessaan SAK tulee koordinoimaan torjuntaohjelman hankkeiden kolmikantaista valmistelua. Myös sellaisten hankkeiden valmistelua seurataan, joissa SAK ei suoranaisesti ole mukana.