SAK:n tasa-arvovastaava: Isyysvapaa kannattaa käyttää
Isyysvapaa on hieno mahdollisuus viettää aikaa lapsen kanssa. Se on myös saavutettu etu, joka kannattaa hyödyntää. Näin kannustaa Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestön tasa-arvovastaava, erikoistutkija Tapio Bergholm.
Berholm pitää huolestuttavana sitä, että vain noin kolmasosa isistä käyttää heille nimenomaan annettuja vapaita. Hän vertaa käyttämätöntä isyysvapaata pitämättömään kesälomaan.
– Pitäisitkö vain kolmasosan tai et yhtään päivää kesälomastasi? Bergholm kysyy.
Isälle varattu isyysvapaa piteni tämän vuoden alussa yhdeksään viikkoon. Se korvasi aikaisemmin käytössä olleen isäkuukauden. Isyysvapaan voi pitää myös osissa.
– Isyysvapaa auttaa isää luomaan oman suhteen lapseen. Silloin suhde ei kulje äidin kautta, Bergolm huomauttaa.
Bergholm keskusteli isyydestä tänään Tasa-arvoasiain neuvottelukunnan järjestämässä Isyys. Nyt! -tapahtumassa Porin SuomiAreenassa.