SAK:n Matti Tukiainen: Työreformipuheilla tähdätään sopimusyhteiskunnan heikentämiseen
– Vajaan vuoden kuluttua, maaliskuussa 2007 valitaan jälleen 200 kansanedustajaa päättämään Suomen ja suomalaisten asioista. Nämä 200 edustajaa ovat merkittävä osa toimivaa sopimusyhteiskuntaa ja siksi ei ole yhdentekevää, kuinka he suhtautuvat tähän järjestelmään, sanoi SAK:n johtaja Matti Tukiainen vappupuheessaan Lahdessa.
– Ammattiyhdistysväen onkin syytä olla aktiivisesti mukana vaalityössä ja tarjoutua itsekin ehdokkaiksi sen mukaan, mihin oma yhteiskunnallinen vakaumus ohjaa. SAK tulee esittämään omat tavoitteensa uudelle eduskuntakaudelle ja hallitusohjelmalle ensi syksynä. Jo nyt voi korostaa sen tärkeyttä, että vaalien jälkeen nimitettävä hallitus sitoutuu kolmikantayhteistyöhön ja tulopolitiikkaan.
– Tässä suhteessa eilen kuultu pääministeri Matti Vanhasen avustajan, Keskustan puoluesihteeriehdokkaan Mikko Alkion puheenvuoro työreformista oli yllättävä mutta toisaalta varsin paljastava. Työreformihan oli Esko Ahon vuoden 1999 vaalien alla ajama työelämän pelisääntöjen heikentämisohjelma, jossa vaadittiin mm. työehtosopimusten vähimmäissuojasta luopumista, työttömyyskassajärjestelmän romuttamista, työttömyysturvan tason alentamista ja kaiken kaikkiaan ammattiyhdistysliikkeen aseman ja toimintaedellytysten huonontamista.
– Työreformi sai tuolloin aikaan vilkkaan keskustelun työpaikoilla ja sen seurauksena varsin selkeän tuomion palkansaajilta. Teema nousi esiin vielä vuoden 2003 vaalien alla, mutta sen jälkeen työreformi haudattiin Keskustan nykyisen puheenjohtajan Matti Vanhasen mukaan syvälle meren pohjaan. Sieltä sen näyttää nyt hänen avustajansa käyneen sukeltamassa ylös. Vaikka Vanhanen ei itse olekaan samalla teemalla viime aikoina esiintynyt, on hyvä muistaa, että hän on yksi työreformin alkuperäisistä kirjoittajista.
– Vaikka SAK keskittyykin eduskuntavaaleissa muistuttamaan jäseniään äänestämisen tärkeydestä, emme jää sivustaseuraajiksi, jos esiin nousee ehdotuksia, joiden tarkoituksena on murskata vuosisataisen toiminnan tuloksena rakennettuja, palkansaajien edunvalvonnan peruspilareita. Tästä syystä työpaikoilla kannattaa osallistua yhteiskunnalliseen keskusteluun myös eduskuntavaalien alla ja tehdä omat äänestysratkaisunsa sillä perusteella, miten eri puolueet suhtautuvat työelämän kysymyksiin, miten ne sitoutuvat sopimusyhteiskunnan jatkamiseen ja kolmikantayhteistyöhön.
SAK:n johtaja Matti Tukiainen
Lahti 1.5.2006 klo 14.30
Referaatti vappupuheesta
SAK:n vappupuheita 2006
Matti Tukiaisen koko vappupuhe ja muita SAK:laisissa vappujuhlissa pidettyjä puheita ja niiden referaatteja