SAK:n Kari Haring: Yötyö on terveysriski
Yötyö on terveysriski, toisin kuin ylilääkäri Kari Kaukinen EK:sta sanoo. Asia on noussut keskusteluun Suomen Lääkäriliiton järjestämän Yöllä töissä riskisti -seminaarin jälkeen.
– Yötyö ja väsymys lisäävät useiden tutkimusten mukaan riskiä sairastua useisiin sairauksiin ja myös tapaturmariski kasvaa. Vuorotyö lisää sepelvaltimotaudin riskiä 1,4-kertaiseksi. Lisäksi viimeisen kymmenen vuoden aikana on julkaistu useita tutkimuksia, joissa on näyttöä yötyöhön liittyvästä rintasyöpäriskistä, huomauttaa SAK:n asiantuntijalääkäri Kari Haring.
Yötyöhön liittyen raskaana olevilla naisilla on enemmän keskenmenoja ja ennenaikaisia synnytyksiä kuin säännöllistä työaikaa tekevillä. Tämän vuoksi EU:n direktiivissä 92/85/ETY säädetään, että raskaana olevia työntekijöitä ei saa vaatia työskentelemään öisin. Käytännössä tämä tarkoittaa henkilön siirtämistä yövuorottomaan työhön.
– Ylilääkäri Kaukinen kertoo yöllä sattuneiden tapaturmien määrän olevan prosentuaalisesti vähäinen. Tämä varmaan pitää paikkansa, mutta siitä huolimatta työtapaturmariski yövuorossa on 1,3-kertainen verrattuna aamuvuoroon. Lisäksi on todettava, että vuorotyössä kuolemaan johtaneiden työperäisten onnettomuuksien riski on kasvanut 60 prosenttia, Haring sanoo.
Valtioneuvosto on antanut asetuksen terveystarkastuksista erityisen sairastumisen vaaraa aiheuttavista töistä. Yötyö on mainittu tähän liittyvässä luettelossa erityisen sairastumisen vaaraa aiheuttavista tekijöistä. Viranomaiset, tutkijat ja työterveyshuollon asiantuntijat ovat siis yksimielisiä siitä, että yötyö on terveysriski.
– Vaikka ihmisen elämä koostuu työstä ja vapaa-ajasta, ei ole mitään syytä vähätellä selkeästi todettuja työhön liittyviä riskejä, olipa kyseessä melu, vaaralliset kemikaalit tai yötyö, Kari Haring sanoo.