Hyppää sisältöön

s a k·fi Näistä puhutaan Uutiset SAK:n Juha Antila: Työaikamuot…

Uutinen

SAK:n Juha Antila: Työaikamuotoja kehitettävä työntekijöitä kuunnellen

Juha Antila

Työmarkkinakeskusjärjestöjen työaikatyöryhmä esittää, että työtä monipuolisten työaikajärjestelyjen ja työaikapankkien käyttöönoton edistämiseksi jatketaan työntekijöiden ja työnantajien tarpeet huomioiden.

Työaikatyöryhmä luovutti raporttinsa työmarkkinakeskusjärjestöille tänään. Työryhmä selvitti suomalaista työaikakäytäntöä eri kyselyjen ja tutkimusten pohjalta. Työryhmän toimeksianto perustuu voimassa olevaan tulopoliittiseen sopimukseen.

– Suomalaiset palkansaajat pitävät tärkeänä sitä, että voivat pitää säästöön kertyneet työtunnit kokonaisina vapaapäivinä ja pitkinä vapaajaksoina, kertoo SAK:n palkka- ja työaika-asiantuntija Juha Antila.

Palkansaajien enemmistö eli 60 prosenttia oli viime syksynä sellaisen työaikajärjestelyn piirissä, jossa normaalin työajan ylittävät tai alittavat tunnit merkitään ylös ja ne voi pitää myöhemmin vapaana tai tehdä sisään. Valtaosa eli 81 prosenttia heistä saattoi käyttää säästöön kertyneitä tunteja pitämällä kokonaisia vapaapäiviä.

– SAK:laisista järjestelyn piirissä on noin puolet ja heistä kokonaisia vapaapäiviä pystyy pitämään neljä viidestä. Kehittämisen varaa siis on. Työ- ja perhe-elämän yhteensovittamisen kannalta olisi tärkeää, että ihmiset pystyisivät rakentamaan itselleen sopivia työaikamuotoja, Antila jatkaa.

Työaikatyöryhmä ehdotti työmarkkinakeskusjärjestöille, että työaikapankkityöryhmän vuonna 2004 antamiin suosituksiin liittyvät palkkahallinnolliset ohjeet tarkistetaan ja otetaan käyttöön. Työryhmä esitti myös, että liittojen ja työpaikkojen käyttöön kootaan monipuolisia työaikajärjestelyjä ja työaikapankkeja koskevaa opastusta ja käytännön esimerkkejä.

– SAK ja liitot ovat käynnistäneet oman työaikapankkityöryhmänsä, jonka tarkoituksena on rakentaa ohjeistuksia ja raameja jäsenliittojen käyttöön, kertoo työryhmän vetäjä Juha Antila.