Hyppää sisältöön

s a k·fi Näistä puhutaan Uutiset SAK tuomitsee Olkiluodossa tap…

Uutinen

SAK tuomitsee Olkiluodossa tapahtuneet liiton jäsenten irtisanomiset

Olkiluodon ydinvoimalatyömaa

SAK:n järjestöjohtaja Matti Huutola on tyrmistynyt Olkiluodon ydinvoimalatyömaalla tapahtuneista irtisanomisista, jotka ovat kohdistuneet ammattiliiton jäseniin. Puolalainen Elektrobudowa SA on marraskuussa irtisanonut yli 30 puolalaista sähköasentajaa, joista valtaosa on Sähköliiton jäseniä. Yritys uhkaa irtisanoa loputkin liiton jäsenet vuoden loppuun mennessä.

– Ammattiliiton jäseniin kohdistuvat irtisanomiset loukkaavat karkealla tavalla Kansainvälisen työjärjestön ILO:n sopimusten takaamaa järjestäytymisvapautta. Oikeus ammattiliittoon liittymiseen on perustavaa laatua oleva työelämän ihmisoikeus, jota kaikkien Suomessa toimivien yritysten on noudatettava, Matti Huutola toteaa.

– Olkiluodon tapahtumat osoittavat jälleen kerran, että ulkomaisten työntekijöiden oikeuksia poljetaan Suomessa häikäilemättömällä tavalla. Myös Olkiluodon ydinvoimalan tilaajalla ja toteuttajalla &#;8211 Teollisuuden Voimalla ja Arevalla – on moraalinen vastuu siitä, että työelämän ihmisoikeudet toteutuvat työmaalla, Huutola painottaa.

Satakunnan käräjäoikeuteen on jätetty yli sataa Elektrobudowa SA:n työntekijää koskeva palkkasaatavahaaste, jossa Sähköliitto on mukana edustamassa työntekijöitä.

Sähköliiton, Metalliliiton, Rakennusliiton ja Ammattiliitto Pron puheenjohtajat ovat tänään antaneet yhteisen tiedotteen, jossa tuomitaan jyrkästi Olkiluodossa tapahtuneet työntekijöiden oikeuksien loukkaukset.