Hyppää sisältöön

s a k·fi Näistä puhutaan Uutiset Rakennusliiton ylityökiellot p…

Uutinen

Rakennusliiton ylityökiellot poistuivat

Sopimuskierros 2007-2008

Sopimusneuvotteluja vielä mm. PAMilla, TeMellä, Paperiliitolla ja SM-U:lla

Rakennusliitto sai viime viikolla neuvottelutulokset kaikille sopimusaloilleen lattianpäällystysalaa lukuun ottamatta. Kaikki neuvottelutulokset ovat kaksivuotisia ja päättyvät 28.2.2010. Neuvottelutulokset nostavat palkkoja sopimuskauden aikana yhteensä noin 12,2 prosenttia. Liiton hallitus käsittelee neuvottelutuloksia kokouksessaan torstaina 13.3.

Kaikki Rakennusliiton julistamat ylityökiellot on nyt poistettu. Vielä auki olevan lattianpäällystysalan neuvotteluja on määrä jatkaa tänään maanantaina.

Palvelualojen ammattiliitto PAM aloittaa neuvottelut hiusalan työntekijöitä koskevan työehtosopimuksen uudistamisesta huomenna tiistaina. Neuvotteluosapuoli on Suomen Hiusyrittäjät ry, joka on yksi Suomen Yrittäjien jäsenjärjestöistä. Hiusalalla työskentelee noin 13 000 parturia, kampaajaa ja parturi-kampaajaa, joista valtaosa toimii kuitenkin yksityisyrittäjinä. Hiusalan sopimus päättyy toukokuun lopussa.

Lisäksi PAM neuvottelee helmikuun lopussa päättyneistä Makuuni Oy:n ja Suomen Kansallisteatterin teknisen henkilökunnan sopimuksista. Suomen Kansallisteatteria koskevia neuvotteluja liitto käy yhdessä Teatteri- ja Mediatyöntekijöiden TeMen kanssa. Työnantajapuolta edustava Suomen Teatterit ry katkaisi neuvottelut viime viikolla, minkä vuoksi PAM ja TeMe ovat julistaneet ylityökiellon, joka koskee kaikkia muita Kansallisteatterin työntekijöitä paitsi taiteellista henkilökuntaa. Neuvottelut jatkuvat kuitenkin huomenna tiistaina.

Paperiteollisuuden työehtosopimusta koskevia neuvotteluja on käyty helmikuun alkupuolelta lähtien. Paperiliitto tavoittelee neuvotteluissa parannuksia mm. työsuhdeturvaan, luottamusmiesten ja työsuojeluvaltuutettujen asemaan, sairaan lapsen hoitoa ja vanhempainvapaita koskeviin määräyksiin sekä sairastapauksia koskevaan ilmoitusmenettelyyn. Palkankorotustavoitetta liitto ei ole vielä täsmentänyt. Neuvottelut jatkuvat ensi torstaina suurten neuvottelukuntien tapaamisella.

Suomen Merimies-Unioni SM-U on saanut neuvottelutulokset valtaosalle sopimusaloistaan. Liitto sopi tammikuun lopussa ulkomaanliikenteen matkustaja- ja rahtialuksia sekä pientonnistoa koskevista työehdoista ja sen jälkeen on saatu neuvottelutulokset myös kotimaanliikennettä, kunnallisia satamajäänmurtajia, Rasilan rannikko- ja sisävesiliikennettä sekä Destian lauttoja koskevista sopimuksista. SM-U:lla ovat auki vielä mm. Varustamoliikelaitoksien aluksia ja yhteysaluksia sekä Ahvenanmaan maakuntahallituksen lauttoja koskevat työehtosopimukset, jotka päättyivät helmikuun lopussa.