Hyppää sisältöön

s a k·fi Näistä puhutaan Uutiset Matkailu työllistää jatkossaki…

Turisteille järjestetään muun muassa eräretkiä.

Uutinen

Matkailu työllistää jatkossakin – laaja hanke alaa edistämään

Palvelualojen Ammattiliitto PAM on tyytyväinen elinkeinoministeri Jan Vapaavuoren aikeeseen käynnistää laaja matkailuhanke. Hanke pyrkii lisäämään ymmärrystä matkailualan merkityksestä ja tukemaan alan kasvua elinkeinona.

PAMin yhteiskuntasuhteiden vastaavan Hanna Kuntsin mukaan matkailuala on Suomessa kasvanut viime vuosina voimakkaasti. Kasvua on edelleen odotettavissa sekä työntekijöiden että yritysten määrissä. Erityisesti nuorten työllistäjänä turismi on tärkeä ala.

– Matkailu ei ole enää puuhastelua, vaan todellista bisnestä. Se työllistää 140 000 suomalaista, Kuntsi kertoo.

Kuntsin mukaan hanke kokoaa hyvin yhteen matkailualan toimijoita. Yhtenä esteenä matkailun kasvulle on pidetty yhteistyön puutetta ja huonoa koordinointia.

– Eniten viime vuosina ovat kasvaneet ohjelmapalveluyritykset. Uusia liiketoimintaideoita syntyy koko ajan: turisteille tarjotaan koskenlaskua, poro- ja rekiretkiä, design-kävelyitä ja arkkitehtuurikierroksia. Sen sijaan voitettavaa on vielä muun muassa kokous- ja kongressimatkailussa.