Hyppää sisältöön

s a k·fi Näistä puhutaan Uutiset Lauri Lyly: Yrityskohtaisille …

Uutinen

Lauri Lyly: Yrityskohtaisille puskureille olisi tarvetta

Lauri Lyly. Kuva: Tuulikki Holopainen. Palkkatyöläinen 9-2009

Palkkatyöläinen 9/2009

Palkkatyöläisen haastattelussa Lauri Lyly ehdottaa yrityskohtaisia puskureita, joilla voitaisiin ehkäistä lomautuksia ja irtisanomisia. Tähän lamaan ne eivät ehtisi avuksi, mutta nyt kannattaisi sopia puskureista, koska niiden tarve on nähtävissä.

Sosiaali- ja eläkepolitiikassa puheenjohtaja Lyly näkee nurkkaamista ja nirhaamista. Koko ajan on menossa jotain pientä palkansaajien etujen karsimiseksi tai maksujen kasvattamiseksi

Teemassaan Palkkatyöläinen pureutuu parhaillaan uudistettavaan yhdenvertaisuuslakiin. SAK toivoo lain osaltaan takaavan kaikille mahdollisuuden työhön terveyteen tai vaikkapa kansallisuuteen katsomatta. Moni vamma tai sairaus ei haittaa työntekoa, mistä lehdessä on hyviä esimerkkejä.

Keskustan puoluesihteeri Jarmo Korhonen ehdottaa kolumnissaan ”isolla porukalla sovittavaksi kolmivuotista kehikkoa”. Pääkirjoitus arvioi SAK:n Lauri Lylylle tällaisen kehikon sopivan, mutta pääministeripuolue voisi voimallisemmin viedä viestiä myös Etelärantaan.

Palkkatyöläinen verkossa osoitteessa www.palkkatyolainen.fi.