Hyppää sisältöön

s a k·fi Näistä puhutaan Uutiset Kaupan alan neuvotteluissa ei …

Uutinen

Kaupan alan neuvotteluissa ei tulosta

Sopimuskierros 2007

Valtionsektorille neuvottelutulos

Palvelualojen ammattiliiton PAMin ja Suomen Kaupan Liiton neuvottelut noin 170 000 kaupan työntekijää koskevasta työehtosopimuksesta päättyivät tuloksettomina viime yönä. Erimielisyyttä on mm. palkankorotuksen tasosta ja kertakorvauksesta. PAMin hallitus teki kuun alussa päätöksen kaupan alaa koskevasta lakosta, joka alkaa ensi perjantaina 19.10 klo 14 ja päättyy lauantaina 20.10. klo 06. Ylityökielto kaupan alalla on edelleen voimassa.

PAM sai viime viikolla aikaan neuvottelutuloksia muutamille erityisaloille, mm. golf-kentille ja hiihtokeskuksiin, talo- ja kiinteistöyhtiöiden palveluksessa oleville urakkapalkkaisille talonmiehille ja porrassiivoojille sekä toiseksi suurimmalle sopimusalalleen majoitus- ja ravitsemisalalle. Majoitus- ja ravitsemisalan sopimus koskee noin 60 000 pääasiassa ravintoloissa ja hotelleissa työskentelevää työntekijää ja esimiestä.

Majoitus- ja ravitsemisalan neuvottelutuloksen mukaan palkkoja korotetaan yhteensä 8,9 % maaliskuun loppuun 2010 ulottuvan sopimuskauden aikana. Neuvottelutulos sisältää myös useita tasa-arvoa edistäviä tekstimuutoksia. Reilu viikko sitten sovitun kiinteistöpalvelualan neuvottelutuloksen tapaan myös majoitus- ja ravitsemisalalle saatiin nyt kolmen kuukauden palkallinen äitiysvapaa ja adoptiovapaa sekä viikon palkallinen isyysvapaa. Majoitus- ja ravitsemisalalla on nyt myös sovittu, että työntekijä voi osallistua seulontatutkimuksiin työajalla ja sairaan lapsen hoito-oikeuksia laajennetaan.

Valtionsektorin palkansaajille sopimus

Viime perjantain ja lauantain välisenä yönä saavutettiin valtiovarainministeriön ja työntekijäjärjestöjen kesken neuvottelutulos, joka koskee noin 124 000 valtion palveluksessa olevaa työntekijää ja virkamiestä. SAK:laisen Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n piirissä on näistä noin 14 000.

Neuvottelutuloksen mukaan sopimus ulottuu tammikuun loppuun 2010 ja sen kustannusvaikutus on 11,7 %. Kustannusvaikutus muodostuu yhteensä 8 %:n suuruisista yleiskorotuksista, järjestelyvara- ja kehittämiseristä sekä tekstimuutoksista, joilla mm. pyritään edistämään naisten ja miesten samapalkkaisuutta. Neuvottelutulos parantaa myös luottamusmiesten tiedonsaantioikeutta määräaikaisista palvelussuhteista.

JHL on valtionsektorin lisäksi saanut viime viikolla aikaan neuvottelutuloksia muutamalle yksityisen sektorin sopimusalalleen. Näistä suurin on yksityinen sosiaalipalveluala, jonka neuvottelutuloksen mukaan palkat nousevat 10,2-13,1 % helmikuun loppuun 2010 ulottuvan sopimuskauden aikana.

Myös maaseutuelinkeinoihin ja teatterialalle neuvottelutulokset

Viime viikolla saatiin aikaan neuvottelutulos myös Puu- ja erityisalojen maaseutuelinkeinoja koskevista työehtosopimuksista, jotka kausityöntekijät mukaan lukien koskevat noin 10 000 työntekijää. Tammikuun lopussa 2010 päättyvän sopimuskauden aikana palkkoja korotetaan yhteensä noin kymmenen prosenttia.

Teatteri- ja Mediatyöntekijöiden liitto TeMe puolestaan sai viime perjantaina neuvottelutuloksen teatterialan työehtosopimuksesta. Aikaisemmat teatterialan ja teatteritanssin sopimukset on nyt yhdistetty yhdeksi, noin 1 200 työntekijää koskevaksi sopimukseksi. Neuvottelutulos noudattelee kunta-alan uutta sopimusta ja sen kustannusvaikutus on yhteensä noin 11 %.

Ylityökieltoja mm. mekaanisessa metsäteollisuudessa ja sähköasentajilla

Kaiken kaikkiaan uusien työehtosopimuksia koskevien ratkaisujen piirissä on tällä hetkellä noin 530 000 SAK:laista työntekijää. Syyskuun lopussa 2007 päättyneistä työehtosopimuksista ovat auki edelleen mm. Viestintäalan ammattiliiton graafisen alan työehtosopimukset, Puuliiton mekaanisen metsäteollisuuden ja puusepänteollisuuden sopimukset, Sähköliiton talotekniikka-alan sähköasentajien sopimus sekä Ilmailualan Unionin lentoliikenteen palveluja koskeva sopimus. Kaikilla näillä aloilla on tällä hetkellä voimassa ylityökielto lukuun ottamatta graafista alaa, jonka ylityökiellon Viestintäliitto päätti lopettaa viime torstaina.