Hyppää sisältöön

s a k·fi Näistä puhutaan Uutiset Ihalainen Reilun kaupan juhlas…

Uutinen

Ihalainen Reilun kaupan juhlaseminaarissa: Työelämän perusoikeuksia pitää kunnioittaa

SAK:n puheenjohtaja Lauri Ihalainen

Työntekijän perusoikeudet kuuluvat kaikille, SAK:n puheenjohtaja Lauri Ihalainen muistuttaa. Hän puhui perjantaina Reilun kaupan 10-vuotisjuhlaseminaarissa Helsingissä.

– SAK:lle Reilu kauppa on luonteva yhteistyökumppani. Meille on globalisoituvassa maailmassa ensisijaisen tärkeää, että työntekijöiden perusoikeudet toteutuvat kaikkialla maailmassMeidän tulee toimia sen hyväksi, että työntekijöiden perusoikeuksia kunnioitetaan kaikkialla maailmassa, Ihalainen sanoi.

Työelämän perusoikeuksia ovat oikeus järjestäytyä ja solmia kollektiivisia työehtosopimuksia sekä pakkotyön, lapsityön ja syrjinnän kielto.

Monissa halpatuotantomaissa työvoimakustannuksia pidetään keinotekoisen alhaisina työntekijöiden oikeuksia polkemalla.

– Kaikkien kannalta parempi maailma on sellainen, jossa kilpailukyky perustuu laatuun ja osaamiseen eikä oikeuksien polkemiseen, Ihalainen huomautti.

Ay-liike tekee Reilun kaupan kanssa tiivistä yhteistyötä. Reilun kaupan järjestelmässä työntekijöille maksetaan kohtuullista palkkaa, heidän työaikansa ovat lainmukaisia ja heillä on mahdollisuus liittyä ammattiyhdistyksiin.

– Paitsi ihmisoikeuksista, työelämän perusoikeuksissa on kysymys myös globaalin talouden oikeudenmukaisuudesta, Ihalainen sanoi. – Etelän viljelijöiden ja työntekijöiden hyvinvointi on myös suomalaisen työntekijän etu eikä millään lailla siitä pois.

Reilun kaupan merkkijärjestelmä on luotu parantamaan kehitysmaiden asemaa kansainvälisessä kaupankäynnissä. Reilu kauppa -sertifioituja tuotteita on myyty Suomessa jo 10 vuotta. Juhlavuoden teemana on Hyvä olo lähellä ja kaukana.