Arviomuistio työvoimapalveluiden kehittämistarpeista kuntouttavan työtoiminnan uudistamisen yhteydessä
Työ- ja elinkeinoministeriö
lausuntopalvelu.fi
Lausuntopyyntönne
18.12.2025
VN/37864/2025
Näkemykset kehittämisehdotuksista 1 – 5
Olkaa hyvä ja lausukaa näkemyksenne kehittämisehdotuksittain. Lopussa voitte lisäksi kertoa muista näkemyksistä asiaan liittyen.
Kehittämisehdotus 1: Uravalmennuksen räätälöinti
Näkemykset uravalmennuksen räätälöintiä koskevista ehdotuksista:
SAK:n näkemyksen mukaan ehdotukset ovat kannatettavia. Uravalmennuksen ja muiden palveluiden räätälöinti ja yhdistäminen esimerkiksi sosiaalipalveluihin tai työvoimapalveluiden puolelta työvoimakoulutukseen tai palkkatuettuun työhön on kannatettavaa.
Kehittämisehdotus 2: Työhönvalmennuksen menetelmien monipuolistaminen
Näkemykset työhönvalmennuksen menetelmien monipuolistamista koskevista ehdotuksista:
Ehdotukset ovat SAK:n näkemyksen mukaan kannatettavia. SAK huomauttaa, että IPS-menetelmä perustuu osallistujan aitoon vapaaehtoisuuteen sekä sopivan palkkatyöpaikan löytymiseen avoimilta työmarkkinoilta. Tämä pitää ottaa huomioon palvelua tarjottaessa ja palvelu vaatii tarpeeksi isot taloudelliset resurssit.
Kehittämisehdotus 3: Työllistymissuunnitelman rakentaminen palvelukokonaisuudeksi
Näkemykset ehdotuksista työllistymissuunnitelmasta palvelukokonaisuutena:
SAK kannattaa ehdotusta. SAK:n pitkäaikainen linjaus on ollut, että työllisyyspalveluiden ei tulisi olla yksittäisiä toimenpiteitä vaan tarpeen mukaan pitkäkin suunniteltu polku kohti työmarkkinoita. Tämä tarkoittaa riittäviä resursseja kaikkiin vaiheisiin, niin suunnitelman tekoon kuin myös esimerkiksi palkkatukeen ennen avoimille työmarkkinoille siirtymistä.
Kehittämisehdotus 4: Sääntelyn tarkentaminen (kokeilu, valmennus)
Näkemykset sääntelyn tarkentamista koskevista ehdotuksista:
SAK näkee, että työkokeilun tarkoitusta ja toteutustapoja voidaan selvittää suhteessa kohderyhmän työllistymisedellytyksiin ja tarvittavaan tukeen. Työkokeilu on tarkoituksenmukainen palvelu ammatinvalinta- ja uravaihtoehtojen selvittämiseen sekä työmarkkinoille paluun tukemiseksi, ja se tulee säilyttää palveluvalikoimassa. Kuitenkin jatkossakin työkokemuksen hankkimiseksi työtön tulee ohjata palkkatuettuun työhön tai esimerkiksi auttaa valmennuksen ja ohjauksen kautta avoimille työmarkkinoille.
Kehittämisehdotus 5: Alueellisten yhteistyösopimusten edistäminen
Näkemykset ehdotuksista alueellisten yhteistyösopimusten edistämisestä:
Kehittämisehdotus on keskeinen. Yhteisen tilannekuvan lisäksi on edettävä konkreettiseen toimivaan yhteistyöhön. Työnhakijoiden on saatava hyvinvointialueelta tarvitsemansa terveys- ja työkykypalvelut sekä tarvittaessa sosiaalipalvelut.
Mitä muuta haluatte kertoa tässä yhteydessä?
Muut näkemykset, kommentit ja ehdotukset:
Kuntouttavaa työtoimintaa koskevan lain kumoaminen ja näin ollen kuntouttavan työtoiminnan lopettaminen tarkoittaa käytännössä henkilön subjektiivisen oikeuden tähän palveluun häviävän. Vaikka sosiaalipalveluissa otettaisiin sosiaali- ja terveysministeriön alatyöryhmän ehdottama palvelukokonaisuus käyttöön, palvelut ovat ehdotuksen mukaan määrärahasidonnaisia eikä palveluiden saaminen olisi taattua. Lisäksi uudistukseen liittyvä säästötavoite on huolestuttava, varsinkin jos kohderyhmän palveluihin ei tehdä panostusta muualla.
Mikäli työttömälle tarjottu palvelu ei ole enää työllistymistä edistävä palvelu, myös osallistujien kulukorvaus poistuu ja palvelun status ei-työllistymistä edistävänä palveluna saattaa vaikuttaa sosiaaliturvaan esimerkiksi työttömyysturvan korvauksettoman määräajan ajalta. SAK:n näkemyksen mukaan palveluun osallistumisen tulee olla kohderyhmälle kannustavaa ja sen ajalta tulee maksaa kulukorvaus, koska palveluun osallistuminen aiheuttaa mm. matkakuluja.
SAK korostaa, että jokaisen työttömän tulee saada henkilökohtaista tukea ja apua työllistymisensä esteiden ylittämiseen. Palvelupolun kohti työmarkkinoita tulee olla huolella suunniteltu ja tarvittaessa eri viranomaisten yhteistyötä ja palveluita tarjolla. Työllisyysalueiden ja kuntien kannusteisiin toteuttaa kaukana työmarkkinoista olevien asiakkaiden palvelu tulee kiinnittää huomiota. Kannusteilla tässä tarkoitetaan esimerkiksi rahoitusmallia ja ns. sakkomaksuja. Mahdollisia tehtyjä uudistuksia tulee seurata systemaattisesti.