Hyppää sisältöön

s a k·fi Näistä puhutaan Lausunnot Hallituksen esitys laiksi edus…

Lausunnot

Hallituksen esitys laiksi eduskunnalle sisäasioiden rahastoista

Sisäministeriö
hare@intermin.fi
kvy@intermin.fi

SM027:00/2013

Palkansaajakeskusjärjestöt SAK, STTK ja Akava pitävät myönteisenä monivuotisen kansallisen ohjelman laatimista turvapaikka-, maahanmuutto- ja kotouttamisrahastolle. On tärkeää, että rahoitettavien hankkeiden tavoitteena on kehittää hyviä etnisiä suhteita, maahanmuuttajien kotoutumista, yhdenvertaista kohtelua ja vaikuttamismahdollisuuksia. Näiden tavoitteiden tulisi näkyä selkeästi hankkeiden valintakriteereissä.

Rahoituksessa tulisi ottaa paremmin huomioon maahanmuuttajien määrän kasvu uuden rahoituskauden aikana. Siksi AMIF-rahaston vähentäminen verrattuna edelliseen kauteen vaikuttaa huolestuttavalta.

Kuten hallituksen esityksessä todetaan, ohjelman valmistelun tulee olla laajapohjaista. SAK, STTK ja Akava pitävät tärkeänä kumppanuusperiaatteiden noudattamista. Ohjelman valmistelussa olisi hyvä olla viranomaisten ohella mukana myös riippumattomia kansalaisjärjestöjä. Myös ohjelman seurantakomitean kokoonpanon tulee olla mahdollisimman laaja ja kattaa kotoutumisen ja hyvien etnisten suhteiden edistämisen näkökulmasta keskeiset toimijat.

Hankerahoituksen byrokraattisuuden vähentäminen on tärkeää erityisesti pienille järjestöille, jotka kärsivät vähäisistä resursseista ja heikosta taloudellisesta kapasiteetista. Hallituksen esityksen 19 momentin, 2 pykälän 2 momentissa esitetään, että tukea voidaan maksaa ennakkoon, jos tämä on tuen saajan aseman ja tuettavan hankkeen tai toiminnan toteutuksen kannalta perusteltua. SAK, STTK ja Akava pitävät tärkeänä, että tätä periaatetta noudatetaan.

Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry
Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ry
Akava ry