Hyppää sisältöön

s a k·fi Näistä puhutaan Lausunnot Eläketurvakeskuksesta annetun …

Lausunnot

Eläketurvakeskuksesta annetun lain ja eräiden siihen liittyvien lakien muuttaminen:

14.5.2007 päivätty luonnos hallituksen esitykseksi

Sosiaali- ja terveysministeriö
Vakuutusosasto
PL 33
00023 Valtioneuvosto

Viite: Lausuntopyyntö STM/551/2007

Työeläkejärjestelmän toimijat ovat yksimielisesti päätyneet siihen, että Eläketurvakeskus jatkossa toimisi koko työeläkejärjestelmän yhteiselimenä edistäen ja yhteensovittaen työeläketurvan toimeenpanoa ja kehittämistä. Tällöin yksityisten alojen ohella myös julkiset alat osallistuisivat Eläketurvakeskuksen rahoitukseen ja hallintoon. Tämä edellyttää muun muassa rahoitusta ja hallintoa koskevien säännösten tarkistamista.

Luonnos hallituksen esitykseksi on huolella valmistelu, eikä sen pääsisältöön ole huomauttamista. Yksi esityksen keskeinen asia on julkisten alojen edustuksen tasapainoinen turvaaminen Eläketurvakeskuksen hallinnossa. Tästä syystä olisi perusteltua tehdä vielä seuraavat tarkennukset:

7 § 1 momentin 3. virke : Muista jäsenistä viisi edustaa yksityisten alojen työnantajia ja kaksi julkisten alojen työnantajia, seitsemän yksityisten ja julkisten alojen työntekijöitä, kolme maatalousyrittäjiä ja kaksi muita yrittäjiä.

9 § 1 momentti 4. virke : Näistä jäsenistä edustajiston yksityisten alojen työnantajia edustavat jäsenet valitsevat kolme ja julkisten alojen työnantajia edustavat jäsenet yhden sekä yksityisten ja julkisten alojen työntekijöitä edustavat jäsenet yhteensä neljä, maatalousyrittäjiä edustavat jäsenet yhden ja muita yrittäjiä edustavat jäsenet yhden.

Samassa tarkoituksessa on hyvä selkeyttää asianomaisten pykälien perusteluja. 7 § yksityiskohtaisten perustelujen toisen kappaleen kolmatta virkettä voisi muuttaa seuraavasti : Edustajistossa olisi myös sekä yksityisten ja julkisten alojen työnantajia että yksityisten ja julkisten alojen työntekijöitä edustavat jäsenet. Lisäksi nimitysprosessin selvennyksenä olisi ko. kappaleessa hyvä todeta nykykäytäntöön pohjautuen, että sosiaali- ja terveysministeriö pyytää esitykset työnantajien keskusjärjestöltä ja julkisten alojen työmarkkinalaitoksilta sekä työntekijöiden ja yrittäjien keskusjärjestöiltä.
Edelleen 9 §:n perustelujen toisen kappaleen viides virke voisi puolestaan kuulua näin: Hallituksen työnantajajäsenten valinnan suorittaisivat Eläketurvakeskuksen edustajiston yksityisten ja julkisten alojen työnantajia edustavat jäsenet, työntekijäjäsenten valinnan yksityisten ja julkisten alojen työntekijöitä edustavat jäsenet sekä yrittäjäjäsenten valinnan yrittäjiä edustavat jäsenet.

Lakimuutosten on tarkoitus tulla voimaan 1.1.2008. Siksi on tärkeätä, että hallituksen esitys voitaisiin antaa eduskunnalle jo kevätistuntokaudella.

Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry