Esitysluonnos laiksi Puolustusvoimien kansainvälisestä yhteistoiminnasta
Puolustusministeriö
lausuntopalvelu.fi
Lausuntopyyntönne
18.9.2026
VN/31128/2024
Lausuntopyyntö luonnoksesta hallituksen esitykseksi eduskunnalle laiksi Puolustusvoimien kansainvälisestä yhteistoiminnasta ja siihen liittyviksi laeiksi
SAK:n lausunto luonnoksesta hallituksen esitykseksi eduskunnalle laiksi Puolustusvoimien kansainvälisestä yhteistoiminnasta ja siihen liittyviksi laeiksi
Puolustusministeriö pyytää lausuntoja luonnoksesta hallituksen esitykseksi eduskunnalle laiksi Puolustusvoimien kansainvälisestä yhteistoiminnasta ja siihen liittyviksi laeiksi.
Tässä ajassa Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry ymmärtää tarpeet varmistaa edellytykset reserviin kuuluvien asevelvollisten osaamisen ylläpitämiselle ja jatkuvalle kehittämiselle kertausharjoituksissa. Tämän osalta luonnoksessa on esitys nostaa kaikkien reservissä olevien kertausharjoituspäivien yhteenlaskettu enimmäisaika samalle tasolle, 200 päivään.
SAK ry lausuu kantanaan, että mikäli kertausharjoituspäivien määrää nostetaan, lakiluonnokseen pitäisi samalla saada erittäin vahva suositus työnantajille siitä, että työntekijöille maksettaisiin kertausharjoitusten ajalta täysi palkka reserviläispalkan ja päivärahojen lisäksi. Vastineeksi työnantajille pitäisi antaa mahdollisuus vähentää kertausharjoituspäiviltä aiheutuneet palkkakulut verotuksessa.
Täyden palkan maksaminen kertausharjoitusten ajalta ja mahdollisuus vähentää palkkakulut verotuksessa nostaisivat entisestään sekä työntekijöiden että työnantajien maanpuolustustahtoa. Kertausharjoitukset ovat tärkeä osa reserviläisten osaamisen harjoittamista ja päivittämistä. Palkan maksaminen kertausharjoituspäiviltä nostaisi SAK:laisilla aloilla maanpuolustustahdon lisäksi myös merkittävästi alojemme työntekijöiden resilienssiä.
Aiheutuneet menetykset verovähennyksistä voitaisiin katsoa osaksi puolustusmenojen kokonaisuutta.
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry