Hyppää sisältöön

s a k·fi Näistä puhutaan Lausunnot Esitysluonnos Kansaneläkelaito…

Lausunnot

Esitysluonnos Kansaneläkelaitoksesta annetun lain muuttamisesta

Sosiaali- ja terveysministeriö
lausuntopalvelu.fi

Lausuntopyyntönne
30.6.2026
VN/20549/2026

Lausuntopyyntö luonnoksesta hallituksen esitykseksi eduskunnalle laiksi Kansaneläkelaitoksesta annetun lain muuttamisesta

Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry kannattaa esitystä ja tukee muutoksen kirjaamista asetuksen sijaan lain tasolle. SAK toteaa päätöksentekijän nimen jättämisen pois päätöksestä vahvistavan Kansaneläkelaitoksen työntekijöihin sekä heidän perheenjäseniinsä kohdistuvan häirinnän ennaltaehkäisyä. Muutos tukee myös Kansaneläkelaitoksen mahdollisuuksia työntekijöidensä työsuojeluun. Etuudenhakijan näkökulmasta on olennaista, että päätöksestä löytyy edelleen Kansaneläkelaitoksen yhteystieto, josta hän saa tarvittaessa lisätietoa.

SAK toteaa lisäksi, että tämä menettely tulisi ulottaa selkeästi kaikkiin sosiaaliturvaa koskeviin päätöksiin sekä myös muihin sosiaalivakuutuslaitoksiin.