Hyppää sisältöön

s a k·fi Näistä puhutaan Lausunnot Hallituksen esitys työeläkevak…

Lausunnot

Hallituksen esitys työeläkevakuutusyhtiöistä annetun lain 5 a §:n väliaikaisesta lisäämisestä

Sosiaali- ja terveysministeriö
kirjaamo.stm@stm.fi

Lausuntopyyntö STM044:00/2014

Hallituksen lakiesityksen tarkoituksena on sallia työeläkevakuutusyhtiön tytäryhtiönä olevalle asunto-osakeyhtiölle velan ottaminen tietyin rajoituksin. Hallituksen esityksellä toteutetaan elokuussa ja marraskuussa 2013 päätettyjä hallituksen rakennepoliittisen ohjelman kirjauksia asuntomarkkinoiden toiminnan tehostamisesta. Päätavoitteena on lisätä vuokra-asuntojen rakentamista parantamalla vuokra-asuntosijoittamisen houkuttelevuutta.

Esityksen tavoite on kannatettava

SAK:n mielestä hallituksen esityksen tavoite on kannatettava. Vuokra-asuntosijoittamisen houkuttelevuutta on syytä parantaa nykyisessä rahoitusmarkkinatilanteessa, jossa korkotaso on asettumassa pitkäaikaisesti hyvin matalalle tasolle. Matalaa korkotasoa kannattaa hyödyntää sallimalla velkavivun rajoitettu käyttö. Velkavivun käyttö voidaan hyväksyä työeläkevakuuttamistoiminnassa tässä tapauksessa, kun käyttökohde, käyttämisaika ja määrä (korkeintaan 50 prosenttia) on rajattu.

Lain voimassaoloon tarvitaan kahden vuoden pidennys

Hallituksen esittämiä säännöksiä sovellettaisiin 31. päivään joulukuuta 2032 asti sellaisiin työeläkevakuutusyhtiöiden tytäryhteisöinä oleviin asunto-osakeyhtiöihin, jotka on perustettu lain voimaantulon jälkeen ja viimeistään 31. päivänä joulukuuta 2017. Kun laki tulisi voimaan 1. tammikuuta 2015, jäisi asunto-osakeyhtiöiden perustamiseen aikaa 3 vuotta.

Vuokra-asuntorakentamisen lisääminen merkittävissä määrin ei onnistu kovin nopeasti jo senkin johdosta, että kasvukeskuksissa ei ole nopeasti saatavilla vuokra-asumiseen kaavoitettuja tontteja. Asunto-osakeyhtiöiden perustaminen, tonttien kaavoittaminen ja hankkiminen sekä kohteiden käynnistäminen vaativat aikaa.

Tämän johdosta hallituksen lakiesityksen määräaika on liian lyhyt. Lakimuutosta ei ole järkevää tehdä, jos se ei todellisuudessa johda rakentamiseen. SAK ehdottaa että lakiesitystä muutettaisiin niin, että asunto-osakeyhtiöitä voisi perustaa 31. joulukuuta 2019 asti. Tällöin yhtiöiden perustamiseen olisi aikaa 5 vuotta. Lain soveltamisen kokonaiskesto 31. päivään joulukuuta 2032 on sopiva.

Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry