Paikallisjärjestöt

SAK:n toiminta-alueena on koko maa. Noin 2 900 liittojen ammattiosastoa ja niitä yhdistävät noin 100 SAK:n paikallisjärjestöä vaikuttavat alueellaan yhdessä aluetoimikuntien kanssa.

SAK:n paikallisjärjestöt ovat itsenäisiä yhdistyksiä, jotka kokoavat SAK:n jäsenliittojen ammattiosastot yhteistoimintaan omalla alueellaan.

Ammattiosastot maksavat paikallisjärjestöille jäsenmaksua. Paikallisjärjestöt voivat lisäksi saada SAK:lta kannustavaa toimintatukea.

SAK:n paikallisjärjestöjen päätehtävät voidaan kiteyttää kahteen kokonaisuuteen:

  • yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen ja edunvalvontaan sekä
  • työelämän edunvalvontaan.

SAK:n paikallisjärjestöjen yhteystiedot

Uusimaa

Hyvinkään paikallisjärjestö
Pj. Pauli Nousiainen
puh. 040 8278 924
pauli.nousiainen1@luukku.com

Keski-Uudenmaan paikallisjärjestö
Pj. Tuula Komokallio
Sarvimäentie 8 K 147
04200 Kerava
Puh. 040 502 7731
tuula.komokallio@kerava.fi

Kirkkonummen paikallisjärjestö

Lohjan paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Jouni Linden
Kiveläntie 4 C 17
08700 Lohja
Puh. 050 340 4233
jounilinden@hotmail.com

Loviisan paikallisjärjestö

Länsi-Uudenmaan paikallisjärjestö
Pj. Rainer Timonen
rainer-timonen@hotmail.com

Mäntsälän paikallisjärjestö

Porvoon paikallisjärjestö

Pääkaupunkiseudun Paikallisjärjestö
Toimisto
Sörnäistenrantatie 7 B 35, 2 krs
00530 Helsinki
sak.ppj@gmail.com
Kotisivuille
Pj. Petri Leskelä
pleskel@gmail.com

Häme

Forssan seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Janne Nieminen
Menostentie 221
30100 Forssa
Puh. 050 542 2039
jmnieminen68@gmail.com

Hämeenlinnan paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Matti Eroaho
Kanakouluntie 20
13100 Hämeenlinna
040 545 1062
matti.eroaho@gmail.com

Jokioisten paikallisjärjestö
Jaana Heinämäki
Pelliläntie 10
31600 Jokioinen
Puh. 040-7040513
jaanaheinamaki@gmail.com

Päijät-Hämeen Paikallisjärjestö
Kotisivuille
Toimisto:
Vapaudenkatu 9 C 8 (4. krs) 
15110 Lahti 
Pj. Kari Soppi
Puh. 044 719 5858
kari.soppi@phsotey.fi

Riihimäen paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Petri Mattila
Savikonkatu 42 C 13
11710 Riihimäki
Puh. 040 501 8377
petri.mattila@wippies.com

Ahvenanmaa

FFC Ålands Lokalorganisation
www.facket.ax

SAKn edustaja Elin Sundback
Puhelin 044 704 4722
elin.sundback@pam.fi

Varsinais-Suomi

Loimaan seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Voitto Järvenpää
Hämeentie 444
32200 Loimaa
Puh. 041 483 2594
voittoj56@gmail.com

Salon paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Sanna Pihakivi
Onnelankatu 15 B
24130 Salo
Puh. 040 578 3124
sanna.pihakivi@salo.fi

Someron paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Taina Ruuhilehto
Hirvitie 38
31400 Somero
Puh. 040 513 8857
taina.ruuhilehto@live.com

Turun Seudun Paikallisjärjestö TSP
Kotisivuille
Pj. Iris Pitkäaho
Talolankatu 10 D 1
20460 Turku
Puh. 045 167 8982
iris.pitkaaho@gmail.com

Satakunta

Huittisten seudun paikallisjärjestö
Pj. Sirpa Kankaanpää
Vuohikatu 1 C 10
32700 Huittinen
Puh. 040 861 1910
sirpa.kankaanpaa3@luukku.com

Kankaanpään seudun paikallisjärjestö
pj. Sari Liikala-Jalonen
Paasikivenkatu 30 B 37
38700 Kankaanpää
Puh. 0400 505373
sari.liikala-jalonen@pp.inet.fi

Porin seudun paikallisjärjestö
Toimisto
Isolinnankatu 24
28100 Pori
sak.pori@dnainternet.net
Pj. Tero Salava
Presidentin puistokatu 27 A 12
28130 Pori
Puh. 044 288 7060
savalatero@gmail.com

Rauman paikallisjärjestö
Toimisto
Satamakatu 15
26100 Rauma
Pj. Sirkka Mantere
Puh. 050 377 2202
sirkka@mantere.info

Sydän-Satakunnan paikallisjärjestö
Toimisto
Keskustie 5 A
29200 Harjavalta
saksydansatakunta@gmail.com
Pj. Matti Peltonen
Puh. 050 465 2730
peltonenmatti@outlook.com

Keski-Suomi

Joutsan paikallisjärjestö
Pj. Ritva Oksa
Kuusitie 7
19650 Joutsa
Puh. 040 822 9486

Jyväskylän alueen paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Suvi Ilminen
Pikkutie 3
41940 Vesanka
suvi.ilminen@ksshp.fi

Jämsän seudun paikallisjärjestö
Pj. Markku Kankainen
Opintie 42
42300 Jämsänkoski
markku.kankainen@paperi 11.fi

Keuruun paikallisjärjestö
Pj. Raimo Viitanen
Multialantie 42
42700 Keuruu
Puh. 0400 878 524

Pihtiputaan paikallisjärjestö
Pj. Ari Saastamoinen
Hoikanmäentie 82
44970 Pihtipudas

Suomenselän paikallisjärjestö
Pj. Jarmo Nyrönen
Hiepantie 1
43100 Saarijärvi
Puh. 040 520 1463

Viitasaaren paikallisjärjestö
Pj. Veikko Lindlöf
Tereniementie 8
44580 Huopanankoski
Puh. 040 414 5556
veikko.lindlof@viitasaari.fi

Ääneseudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Mirja Remonen
Mehtäläntie 4 A 3
44100 Äänekoski

Pirkanmaa

Mäntän seudun paikallisjärjestö
Pj. Kai Lindroos
Niittykatu 4 C 23
35800 Mänttä
kailind@gmail.com

Nokian paikallisjärjestö
Pj. Snellman Hannu
Riihikatu 17
37150 Nokia
hannu.snellman@pp.sak.fi

Parkanon alueen paikallisjärjestö
Pj. Tapio Ristamäki
Yliskyläntie 275
39700 Parkano
Puh. 040 524 2427
tapio.ristamaki@luukku.com

Sastamalan seudun paikallisjärjestö
Pj. Tarja Pietilä
Mikkolanmaantie 106
38210 Sastamala
Puh. 050 348 7980
tarja.pietila@sastamala.fi

Tampereen Paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Markku Kivistö
Rinnekatu 35
33250 Tampere
Puh. 050 5911 459
markku.kivisto@tampere.fi

Valkeakosken paikallisjärjestö
Pj. Harri Honkala
Onnelantie 5
37800 Akaa
harri.honkala@upm.com

Pohjanmaa

SAK:n Järviseudun paikallisjärjestö ry
Pj. Eija Rannanpää
Puh. 040 591 4012
eija.rannanpaa@netti.fi

SAK:n Kauhajoen paikallisjärjestö ry
Pj. Sirpa Kukkamäki
Puh. 040 556 6314
sirpa.kukkamaki@lclc.fi

SAK:n Kokkolanseudun paikallisjärjestö ry
Pj. Petri Partanen
puh. 040 150 2377
petribpartanen@gmail.com

SAK:n Kuusioalueen paikallisjärjestö ry
Pj. Jorma Saarimäki
Puh. 0400 776 413
jorma.saarimaki@hotmail.com

FFC:s Närpesnejdens lokalorganisation rf
Peter Sjöqvist
Puh. 0400 181 878
fortroendeman@narko.com

SAK:n Pietarsaaren paikallisjärjestö ry
Pj. Katja Lundell 
katja.lundell@gmail.com

SAK:n Seinäjoenseudun paikallisjärjestö ry
Pj. Niina Salmenoja 
niinasalmenoja@gmail.com

SAK:n Vaasanseudun paikallisjärjestö ry
Pj. Pekka Pörsti
Puh. 050 338 1025
pekka.porsti@luukku.com

Kymi

Haminan seudun paikallisjärjestö
Pj. Arja Kervinen
Koulukalliontie 44
49630 Vehkajoki
p. 040 730 5272
arja.kervinen@hamina.fi

Imatran paikallisjärjestö
Kotisivuille
Toimisto:
Esterinkatu 11 (3. kerros)
55100 Imatra
iap@pp3.inet.fi
Pj. Jouko Rossi
p. 040 410 8992
jouko.rossi@wippies.fi

Kotkan paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Mia Harkko
Karhulantie 32-34
48600 Kotka
p. 050 387 1288
mia.harkko@kolumbus.fi
sak.kotka@gmail.com

Kouvolan seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Kari Virinsalo
Harjutie 37
45200 Kouvola
p. 0400 673 631
kari.virinsalo@gmail.com

Lappeenrannan paikallisjärjestö
Kotisivuille
Toimisto:
Snellmaninkatu 12, 2 krs
53100 Lappeenranta
Pj. Kimmo Virtanen
Kukontie 14
54100 Joutseno
p. 050 598 8561
kimmo.virtanen@caverion.com

Etelä-Savo

Heinäveden paikallisjärjestö
Pj. Antero Karttunen
Opintie 2 B 7
83100 Liperi
Puh. 050 584 5665
antero.karttunen@pp.inet.fi

Kangasniemen paikallisjärjestö
Pj. Pertti Tiihonen
Tiihosentie 34 A
51200 Kangasniemi
Puh. 0400 154 881
pertti.t.tiihonen@gmail.com

Mikkelin Seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Jari Hyyryläinen
Kauppatie 7
50600 Mikkeli
Puh. 040 756 3779
hyyryja2@hotmail.com

Pieksämäen paikallisjärjestö
Pj. Heikki Sopanen
Metsämiehentie 93
76120 Pieksämäki
Puh. 044 013 1339
sopanen.heikki@gmail.com

Savonlinnan paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Olli-Pekka Kristiansson
Apajatie 21
57600 Savonlinna
Puh. 040 860 6081
olli-pekka-kristiansson@andritz.com

Pohjois-Savo

Kuopion paikallisjärjestö
Pj. Tuula Ronkainen
Puh. 050 598 6823
ronkainen.tuula@gmail.com

Sisä-Savon paikallisjärjestö
Pj. Kirsi Markkanen
Puh. 040 748 0133
kirsi.markkanen72@gmail.com

Varkauden paikallisjärjestö
Pj. Jukka Häyrinen
Puh. 0400 918 751
jukka.hayrinen@pp.inet.fi

Pohjois-Karjala

Joensuun seudun paikallisjärjestö (JAP)
Pj. Matti Pesonen
Puh. 050 387 7709
matti.pesonen@siunsote.fi

Keski-Karjalan paikallisjärjestö
Pj. Jarmo Hukka
Puh. 0500 973 961
jarmohukka12@gmailcom

Lieksan paikallisjärjestö (LAAP)
Pj. Mika Hilkkonen
Puh. 040 867 8718
mika.hilkkonen@gmail.com

Outokummun paikallisjärjestö
Pj. Juhani Westman
Puh.050 303 5069
jussiwestman@gmail.com

Pohjois-Pohjanmaa ja Kainuu

Kainuun paikallisjärjestö
Pj. Jouni Lämpsä
Suksikatu 37
87150 Kajaani
Puh. 040 481 7400
jouni.lampsa@transtech.fi

Kalajoen paikallisjärjestö
Pj. Marko Sarkkinen
Rinnetie 11
85100 Kalajoki
Puh. 040 749 0585
marko.sarkkinen@yahoo.fi

Kuusamon Paikallisjärjestö
Pj. Heidi Kurtti
heidi.kurtti@gmail.com

Oulun seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Riitta Matero
Murrontie 68 C
91800 Oulu
Puh. 044 236 0692
riitta.matero@dnainternet.net

Pyhäjärven paikallisjärjestö
Pj. Asko Torssonen
Eskoperäntie 7
86800 Pyhäsalmi
Puh. 0400 892 481
asko.torssonen@suomi24.fi

Raahen paikallisjärjestö
Pj. Birgitta Huhtamäki
Eräkatu 15 S
92130 Raahe
Puh. 040 503 9754
birgitta.huhtamaki@raahe.fi

Lappi

Inarin Ammatillinen paikallisjärjestö
Pj. Valtteri Huhtamella
Rovaniementie 711
99800 Ivalo
Puh. 0400 126 447
valtteri.huhtamella@gmail.com

Kemijärven paikallisjärjestö
Pj. Saila Haikonen
Vartiopolku 16 as 1
98310 Kemijärvi
Puh. 040 724 5547
saila.haikonen@kemijarvi.fi

Kemin paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Matti Luukkonen
Käärmeniementie 76
99800 Inari/Nellim
Puh. 040 517 7226
matti.luukkonen@pp6.inet.fi

Rovaniemen paikallisjärjestö
Pj. Jari Paldan
Väinämöisentie 21 B 15
96300 Rovaniemi
Puh. 040 532 6644
jari.paldan@pp.inet.fi

Sallan paikallisjärjestö
Pj. Raija Kiiskinen
Niemitie 1 A 1
98900 Salla
Puh. 0400 943 669

Tornion seudun paikallisjärjestö
Pj. Jouni Kurttio
Sakarintie 6 D 5
90460 Tornio
Puh. 040 847 5500
jouni.kurttio@suomi24.fi