Paikallisjärjestöt

SAK:n toiminta-alueena on koko maa. Noin 2 900 liittojen ammattiosastoa ja niitä yhdistävät noin 100 SAK:n paikallisjärjestöä vaikuttavat alueellaan yhdessä aluetoimikuntien kanssa.

SAK:n paikallisjärjestöt ovat itsenäisiä yhdistyksiä, jotka kokoavat SAK:n jäsenliittojen ammattiosastot yhteistoimintaan omalla alueellaan.

Ammattiosastot maksavat paikallisjärjestöille jäsenmaksua. Paikallisjärjestöt voivat lisäksi saada SAK:lta kannustavaa toimintatukea.

SAK:n paikallisjärjestöjen päätehtävät voidaan kiteyttää kahteen kokonaisuuteen:

  • yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen ja edunvalvontaan sekä
  • työelämän edunvalvontaan.

Uusimaa

Hyvinkään paikallisjärjestö
Pj. Pauli Nousiainen
puh. 040 8278 924
pauli.nousiainen1@luukku.com

Keski-Uudenmaan paikallisjärjestö
Pj. Kari Niemi
puh. 040 564 0342
kairausguru@gmail.com

Lohjan paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Nina Paloranta
puh. 050 491 0133
n.paloranta@saunalahti.fi

Länsi-Uudenmaan paikallisjärjestö
Pj. Rainer Timonen
rainer-timonen@hotmail.com

Pääkaupunkiseudun Paikallisjärjestö
Toimisto
Sörnäistenrantatie 7 B 35, 2 krs
00530 Helsinki
sak.ppj@gmail.com
Kotisivuille
Pj. Petri Leskelä
pleskel@gmail.com

Häme

Forssan seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Jarkko Jaakkola
Puh. 040 583 3256
jarkko.jaakkola@outlook.com

Hämeenlinnan paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Miikka Viitala
Puh. 045 675 6988
miikka.jhl@gmail.com

Jokioisten paikallisjärjestö
Jaana Heinämäki
Puh. 040-7040513
jaanaheinamaki@gmail.com

Päijät-Hämeen Paikallisjärjestö
Pj. Satu Lehtola
Puh. 040 535 0820
satu.lehtola@outlook.com

Riihimäen paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Petri Mattila
Puh. 040 501 8377
petri.mattila1971@gmail.com

Ahvenanmaa

FFC Ålands Lokalorganisation
www.facket.ax

SAKn edustaja Elin Sundback
Puhelin 044 704 4722
elin.sundback@pam.fi

Varsinais-Suomi

Loimaan seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Jouni Ojala
Puh. 040 069 0495
jouni.ojala@seutuposti.fi

Salon paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Sanna Pihakivi
Puh. 040 578 3124
sanna.pihakivi@salo.fi

Someron paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Taina Ruuhilehto
Puh. 040 513 8857
taina.ruuhilehto@live.com

Turun Seudun Paikallisjärjestö TSP
Kotisivuille
Toimisto
tspturku@gmail.com
Pj. Arvo Mäkilä
aimakila@gmail.com

Satakunta

Huittisten seudun paikallisjärjestö
Pj. Sirpa Kankaanpää
Puh. 040 861 1910
sirpa.kankaanpaa59@gmail.com

Kankaanpään seudun paikallisjärjestö
pj. Sari Liikala-Jalonen
Puh. 0400 505373
sari.liikala-jalonen@pp.inet.fi

Porin seudun paikallisjärjestö
Toimisto
Isolinnankatu 24
28100 Pori
sakpspj@outlook.com
Pj. Sari Viljanen
sari.viljanen@sodexo.com

Rauman paikallisjärjestö
Toimisto
Satamakatu 15
26100 Rauma
Pj. Anne-Maj Iltanen
Puh. 050 502 4121
biltanen@gmail.com

Sydän-Satakunnan paikallisjärjestö
Toimisto
Keskustie 5 A
29200 Harjavalta
saksydansatakunta@gmail.com

Keski-Suomi

Joutsan paikallisjärjestö
Pj. Ritva Oksa
Puh. 040 822 9486

Jyväskylän alueen paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Ari Pajunen
sak.japks@gmail.com

Jämsän seudun paikallisjärjestö
Pj. Markku Kankainen
markku.kankainen@paperi 11.fi

Keuruun paikallisjärjestö
Pj. Raimo Viitanen
Puh. 0400 878 524

Pihtiputaan paikallisjärjestö
Pj. Ari Saastamoinen

Suomenselän paikallisjärjestö
Pj. Jarmo Nyrönen
Puh. 040 520 1463

Viitasaaren paikallisjärjestö

Ääneseudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Mirja Remonen

Pirkanmaa

Nokian paikallisjärjestö
Kai Hupanen
Puh. 044 706 2988
kai.hupanen@gmail.com

Parkanon alueen paikallisjärjestö
Pj. Tapio Ristamäki
tapio.ristamaki@parkano.fi

Sastamalan seudun paikallisjärjestö
Pj. Jari Kaihlamäki
jallunjuonu@gmail.com

Tampereen Paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Marko Heikkilä
marko.heikkila@insta.fi

Valkeakosken paikallisjärjestö
Pj. Harri Honkala
hapeho64@gmail.com

Pohjanmaa

SAK:n Kauhajoen paikallisjärjestö ry
Pj. Sirpa Kukkamäki
sirpa.kukkamaki@lclc.fi

SAK:n Kokkolanseudun paikallisjärjestö ry
Pj. Vesa Pohjola
Puh. 040 524 8699
vesa.pohjola@anvianet.fi
vesa.pohjola@rauanheimo.com

SAK:n Kuusioalueen paikallisjärjestö ry
Pj. Jorma Saarimäki
jorma.saarimaki@hotmail.com

FFC:s Närpesnejdens lokalorganisation rf
Peter Sjökvist
fortroendeman@narko.com

SAK:n Pietarsaaren paikallisjärjestö ry
Pj. Eija Uusivirta
Puh. 050 410 7287
euusivirta@gmail.com

SAK:n Seinäjoenseudun paikallisjärjestö ry
Pj. Niina Salmenoja 
niinasalmenoja@gmail.com

SAK:n Vaasanseudun paikallisjärjestö ry
Pj. Tapio Ruostetoja
tapio.ruostetoja@gmail.com

Kymi

Haminan seudun paikallisjärjestö
Pj. Petri Pasanen 
pedro.pasanen@gmail.com 

Imatran paikallisjärjestö
Kotisivuille
Toimisto:
Esterinkatu 11 (3. kerros)
55100 Imatra
imatraiap@gmail.com
Pj. Jouko Rossi
jouko.rossi@hotmail.com

Kotkan paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Mia Harkko
mia.harkko@kolumbus.fi
sak.kotka@gmail.com

Kouvolan seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Facebook-sivulle
Pj. Aija Laurila
aijalaurila@hotmail.com
sak.kouvola.apj@gmail.com

Lappeenrannan paikallisjärjestö
Pj. Kari Virinsalo
kari.virinsalo@gmail.com

Etelä-Savo

Mikkelin Seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Facebook-sivulle
Pj. Katja Kohvakka
Puh. 044 079 6292
kohvakka.katja@gmail.com

Pieksämäen paikallisjärjestö
Pj. Heikki Sopanen
Puh. 044 013 1339
sopanen.heikki@gmail.com

Savonlinnan paikallisjärjestö
Kotisivuille
Facebook-sivulle
Pj. Ilkka Kemppainen 
Puh. 050 412 3825
ilkka.kemppainen62@gmail.com

Pohjois-Savo

Kuopion paikallisjärjestö
Pj. Birgitta Dubatscheff
Puh. 040 747 4126
birgitta.dubatscheff@pshyvinvointi.fi

Sisä-Savon paikallisjärjestö
Pj. Kirsi Markkanen
Puh. 040 748 0133
kirsi.markkanen72@gmail.com

Pohjois-Karjala

Joensuun seudun paikallisjärjestö (JAP)
Pj. Sari Pottonen
Puh. 050 595 3848
sari.pottonen@siunsote.fi

Keski-Karjalan paikallisjärjestö
Pj. Jarmo Hukka
Puh. 0500 973 961
jarmohukka12@gmail.com

Outokummun paikallisjärjestö
Pj. Juhani Westman
Puh.050 303 5069
jussiwestman@gmail.com

Pohjois-Pohjanmaa ja Kainuu

Kainuun paikallisjärjestö
Pj. Päivi Fonselius
paivi.fonselius@gmail.com
Puh. 050 300 8460

Kuusamon Paikallisjärjestö
Pj. Janne Korva
janne.korva60@gmail.com 

Oulun seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Suvi Röntynen
Puh. 040 732 0197
suvi.rontynen@gmail.com

Pyhäjärven paikallisjärjestö
Pj. Asko Torssonen
Puh. 0400 892 481
asko.torssonen@suomi24.fi

Raahen paikallisjärjestö
Pj. Birgitta Huhtamäki
Puh. 040 503 9754
birgitta.huhtamaki@raahe.fi

Lappi

Meri-Lapin paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Jouni Kurttio
p. 040 3559764
jouni.kurttio@gmail.com

Rovaniemen paikallisjärjestö
Pj. Jari Paldan
Puh. 040 532 6644
jari.paldan@pp.inet.fi

Sallan paikallisjärjestö
Pj. Raija Kiiskinen
Puh. 0400 943 669