Aluetoimistot

SAK:lla on kuusi aluetoimistoa: Helsingissä, Turussa, Tampereella, Kouvolassa, Kuopiossa ja Oulussa. Lisäksi SAK:lla on edustaja Ahvenanmaalla.

SAK:n aluetoimistojen ja paikallisjärjestöjen sekä jäsenliittojen aluetoimistojen kautta SAK:lainen ay-liike näkyy ja vaikuttaa ympäri Suomea.

SAK:n aluetoimistot kartalla

SAK:laisen aluetoiminnan päätehtävät

  • jäsenliittojen alueellisen yhteistyön edistäminen
  • palvelujen ja koulutuksen tarjoaminen
  • viestintä ja
  • liittojen jäsenhankinnan tukeminen.

Helsinki

SAK:n Helsingin aluetoimisto
PL 157 (Pitkänsillanranta 3)
00531 Helsinki
Puhelin 020 774 000

Aluetoiminnan kehittämispäällikkö Hannele Ugur
Puhelin 040 575 2698
hannele.ugur@sak.fi

Alue- ja järjestöasiantuntija Katja Kaivonen
Puhelin 040 709 4337
katja.kaivonen@sak.fi

Alue- ja järjestöasiantuntija Tatu Tuomela
Puhelin 040 534 0577
tatu.tuomela@sak.fi

Turku

SAK:n Turun aluetoimisto
Maariankatu 6
20100 Turku
Puhelin 020 774 0420

Alue- ja järjestöasiantuntija Outi Rannikko
Puhelin 040 543 4875
outi.rannikko@sak.fi

Tampere

SAK:n Tampereen aluetoimisto
Rautatienkatu 10, 7. krs
33100 Tampere
Puhelin 020 774 0370

Alue- ja järjestöasiantuntija Sanni Halla-aho
Puhelin 0400 427 111
sanni.halla-aho@sak.fi

Alue- ja järjestöasiantuntija Ahti Ruoppila
Puhelin 040 747 8231
ahti.ruoppila@sak.fi

Kouvola

SAK:n Kouvolan aluetoimisto
Kauppalankatu 5
45100 Kouvola

Alue- ja järjestöasiantuntija Kari Kokkola
Puhelin 0400 853 074
kari.kokkola@sak.fi

Alue- ja järjestöasiantuntija Sonja Laitinen
Puhelin 044 314 1281
sonja.laitinen@sak.fi

Kuopio

SAK:n Kuopion aluetoimisto
Vuorikatu 20, 3. krs
70100 Kuopio

Alue- ja järjestöasiantuntija Maaret Pulliainen
Puhelin 040 5472 100
maaret.pulliainen@sak.fi

Oulu

SAK:n Oulun aluetoimisto
Mäkelininkatu 31, 5. krs
90100 Oulu

Alue- ja järjestöasiantuntija Riitta-Liisa Ojuva
Puhelin 040 543 5025
riitta-liisa.ojuva@sak.fi

Alue- ja järjestöasiantuntija Vesa Saarinen
Puhelin 0400 584 378
vesa.saarinen@sak.fi

Ahvenanmaa

SAK:n edustaja Elin Sundback
Puhelin 044 704 4722
elin.sundback@pam.fi