Hoppa till innehållet

s a k·fi Ämnen Nyheter Yrkesproffs i arbetslivet: Om …

Flygplansmekanikern Alpo Laitinen vet att han har gjort något betydelsefullt när besättningen tackar honom och planet kan avgå säkert.

Nyhetsartikel

Yrkesproffs i arbetslivet: Om ett enda verktyg saknas får planet inte lyfta

Flygplansmekanikern Alpo Laitinen ser till att flygplanen är säkra och att passagerarna kommer fram till sina destinationer i tid. Absolut noggrannhet och en god förmåga att fatta beslut är avgörande när man underhåller flygplan som väger tiotals ton.

”Ett flygplan är en enorm teknisk maskin som färdas genom luften i tusen kilometer i timmen. Därför medför vår roll ansvar, men också befogenheter. Flygplansmekanikern ser till att allt underhåll har utförts korrekt och utfärdar ett underhållsintyg.

Mitt jobb kretsar kring en sak framför allt, och det är säkerheten. Vi gör allt till punkt och pricka enligt manualerna.”

Alpo Laitinen undersöker landningsstället på ett flygplan med en ficklampa.

”Ibland händer det att vi måste säga att ’det här planet lyfter inte i dag’, men lyckligtvis är det sällan. Man kan lätt känna sig pressad när man väntar på beslut om huruvida planet får avgå. Om flygningen blir försenad eller måste ställas in, kan det leda till extra kostnader. Egenskaper som krävs då är lugn, förmåga att fatta beslut och ryggrad att stå för sina beslut. Om det är oklart hur allvarligt ett fel är, tar vi alltid det säkra före det osäkra. Always safe är ingen tom fras för oss.

Man känner att man har lyckats i arbetet när man under press lyckas lösa ett större problem. När passagerarna redan sitter i planet, kaptenen väntar på att få information om läget och jag lyckas få i väg planet – då känner jag äkta yrkesstolthet. Jag vet att jag har gjort något betydelsefullt när besättningen tackar mig och planet kommer i väg säkert.”

Ibland flyger vi också utomlands på uppdrag, om ett flygplan på grund av ett tekniskt fel har blivit stående på flygplatsen där.

”Säkerhet innebär extrem noggrannhet också i fråga om små detaljer. Innan underhållet påbörjas och efter att den avslutats kontrollerar vi att vartenda verktyg finns i verktygslådan. Om något verktyg skulle saknas, får planet inte lyfta förrän vi har hittat verktyget.

Regelbundet underhåll och större reparationer utförs i hangaren. En dag byter jag däck, och följande dag kanske jag byter ut motorn.

Mer hektiskt är arbetet i felpatrullen ute på plattan, där flygplanen väntar på att avgå med passagerare. Man vet aldrig i förväg vad arbetsdagen kommer att föra med sig. Alla fel kan inte åtgärdas ute på plattan. Då behövs snabb och tydlig kommunikation så att man får tid för mer ingående underhåll av planet och kan ordna ersättande trafikarrangemang.

Flygplanen är konstruerade för att flyga, inte för att underhållas. Därför är vi ibland tvungna att utföra underhållsarbete i mycket exotiska arbetsställningar. Vädret är en faktor som vi inte kan påverka. På flygplatsen blåser det alltid. Ibland är det 30 grader kallt på plattan och ibland regnar det på tvären, men vi gör vårt jobb oavsett väder.

Ibland flyger vi också utomlands på uppdrag, om ett flygplan på grund av ett tekniskt fel har blivit stående på flygplatsen där.”

Varje ny flygplanstyp innebär att man får börja lära sig från grunden, och därför kan man hela tiden utvecklas i arbetet.

”Flygplansmekaniker har avlagt en examen i branschen, men för att få certifikat för luftfartygsunderhåll krävs minst två och ett halvt års arbetserfarenhet och dokumenterad erfarenhet av krävande underhåll. Vår yrkesbeteckning är på engelska Certified Engineer, vilket i praktiken betyder att vi kan utfärda ett underhållsintyg och kvittera ett flygplan klart för en flygning. Då måste man ha genomfört typkursen för flygplanstypen i fråga och ha ett giltigt certifikat.”

Alpo Laitinen går i hangaren mot ett Finnairplan.

”För att få typbehörighet krävs flera veckors teoretisk och praktisk utbildning och gedigen erfarenhet av flygplanstypen i fråga. I genomsnitt har en mekaniker behörighet för ett par olika plantyper, men vissa kan ha behörighet för fler. Jag har för tillfället behörighet för de ATR72- och Embraer-plan som ingår i Finnairs flotta. Jag har jobbat med underhåll av ATR-plan i 18 år, så jag känner rätt bra till varenda liten pryl och del på de här planen.

Finnair har för närvarande fem olika plantyper och ungefär 80 flygplan, och nya kommer hela tiden. Varje ny flygplanstyp innebär att man får börja lära sig från grunden, och därför kan man hela tiden utvecklas i arbetet. Själv började jag jobba på Finnair genast efter min beväringstjänst vid flygvapnet 2004, och på den vägen är jag fortfarande.”

I den här branschen gör vi ingenting halvhjärtat.

”Vårt officiella arbetsspråk är engelska, manualerna är på engelska och jobben kvitteras gjorda i systemen på engelska. De finskspråkiga arbetstagarna talar finska med varandra.

Vår arbetstidsmodell är flexibel. Själv gör jag bara morgon- och kvällsskift. Det finns andra som tycker om nattskift och bara gör sådana. Finnairpersonalens biljettförmåner gör det möjligt att resa lite billigare på fritiden.

Arbetet har gjort mig till en lugnare och mer analytisk människa. I den här branschen gör vi ingenting halvhjärtat – principen om att alltid göra saker och ting ordentligt har blivit allt starkare.”

Alpo Laitinen (42 år)

  • Flygplansmekaniker.
  • Arbetsgivare: Finnair Technical Services Oy, Helsingfors-Vanda flygplats.
  • Medlem i Luftfartsunionen IAU.

”Förbundet har förhandlat fram kollektivavtalet och andra avtal och övervakar att de följs. Om man hamnar i en situation där man behöver hjälp, får man stöd av förbundet, och jag har alltid fått hjälp när jag har behövt det. Dialogen med arbetsgivaren fungerar bra och i regel har vi alltid kunnat komma överens om saker och ting. Jag har haft uppdrag inom arbetarskyddet i 15 år, och för närvarande är jag arbetarskyddsombud vid sidan av jobbet som mekaniker. Finnair tar arbetarskyddsfrågorna på allvar, eftersom säkerhet är en av företagets värderingar. Det är ett stort plus.”

Startlönen för en flygplansmekaniker är 2 700–2 900 euro/månad. Olika skift- och erfarenhetstillägg kan höja månadslönen avsevärt.

Titta på videon om Alpo Laitinens arbetsdag

Svensk textning finns i videons inställningar (kugghjulsikonen).

Det här innehållet kräver marknadsföringscookies

Ändra cookieinställningar

Den här artikeln ingår i FFC:s serie Yrkesproffs i arbetslivet, där vi låter de FFC-anslutna fackförbundens medlemmar berätta om sitt jobb. Vi presenterar ett nytt yrkesproffs ungefär en gång i månaden.