Detta är FFC
Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC representerar 18 fackförbund och deras cirka 800 000 medlemmar. FFC har inga personmedlemmar, utan våra medlemmar är fackförbunden som förhandlar om kollektivavtal.

FFC gör samhällelig intressebevakning för att påverka ställningen och möjligheterna i arbetet och samhället för de människor som är i arbetslivet nu eller i framtiden. Vår vision är världens bästa arbetsliv, där både arbetstagarna och företagen har möjlighet att blomstra.
Historia
FFC bildades som en del av den internationella arbetarrörelsen i början av 1900-talet. FFC:s föregångare Landsorganisationen i Finland grundades i Tammerfors den 15–17 april 1907. Landsorganisationen i Finland efterträddes av Finlands Fackföreningars Centralförbund FFC som grundades 1930 och Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC som grundades 1969. FFC är den äldsta och största fackliga centralorganisationen i Finland.

Bekanta dig med fackförbunden inom FFC
FFC har inga personmedlemmar, utan våra medlemmar är 18 fackförbund. De här förbunden har sammanlagt cirka 800 000 medlemmar. Bland medlemmarna finns till exempel barnskötare, kabinpersonal, busschaufförer, servitörer, väktare, byggnadsarbetare, processoperatörer inom pappersindustrin, elmontörer, och dansare.
Aktuellt inom FFC
- Arbetstagarnas rättigheter
FFC vill få bort Finland från avgrundens rand för att åter bli en del av Norden
- Arbetstagarnas rättigheter
- Ekonomi och näringsliv
Köpkraften har snart återhämtat sig till den tidigare toppnivån
- Ekonomi och näringsliv
- Utbildning och unga
Bättre utbildningsmöjligheter och en kontinuerlig utveckling av arbetstagarnas kompetens behövs för att Finland ska få ett uppsving
- Utbildning och unga
- Social trygghet
Det finns redan nästan 140 000 långtidsarbetslösa – FFC kräver snabba åtgärder av regeringen
- Social trygghet
- Arbetstagarnas rättigheter
Ändringarna av arbetsavtalslagen framskrider – medför nya försämringar av arbetstagarnas rättigheter
- Arbetstagarnas rättigheter
- Facket i Finland och världen
Yrkesproffs i arbetslivet: Skapar tryggare danslektioner
- Facket i Finland och världen