Hoppa till innehållet

s a k·fi Ämnen Nyheter Många kommuner tar tillbaka ut…

Nyhetsartikel

Många kommuner tar tillbaka utlagda tjänster

En fjärdedel av kommunerna har tagit tillbaka utlagda tjänster. Höga kostnader och låg kvalitet är de vanligaste orsakerna till att kommunerna återtar tjänsterna som en del av sin egen verksamhet. Ju större kommun eller samkommun, desto vanligare är det att återta de utlagda tjänsterna. I hälften av kommunerna har man åtminstone övervägt att ta tillbaka tjänster.

Det visar en undersökning som Keva har låtit göra. Keva sköter pensionsärendena för kommunsektorns, statens och kyrkans personal.

Kommunernas ledande tjänstemän, som har intervjuats för undersökningen, bedömer att antalet kommunalt anställda fram till år 2020 kommer att minska med en tiondel – från nuvarande 430 000 anställda till ungefär 390 000. Samtidigt råder det brist på personal inom i synnerhet social- och hälsoverksamheten.

Kommunledningen motiverar i första hand personalminskningen med strukturförändringar, sparbehov och effektivering. Också pensioneringar väntas leda till färre anställda. I hälften av de kommuner där personalstyrkan beräknas minska, nämnde de ledande tjänstemännen utläggning eller bolagisering av tjänster som en orsak.