Hoppa till innehållet

s a k·fi Ämnen Nyheter Förmögna beskattas lätt

Nyhetsartikel

Förmögna beskattas lätt

Jaakko Kiander. Löntagaren 1-2010. Foto: Tuulikki Holopainen

Löntagaren 1/2010

Vanhanens regering bedriver en typisk borgerlig skattepolitik, där vinnarna är jordägare, företagare och förmögna personer, säger chefen för Löntagarnas forskningsanstalt, Jaakko Kiander. Som exempel duger skattebefrielsen på försäljningsinkomst av skog och åkerjord.

Det är främst storinkomsttagare som kan dra nytta av de ökade skatteförmånerna vid pensionssparande och det fördubblade hushållsavdraget. Arbetsgivarna blev av med sin FPA-avgift, vilket skär statens inkomster med över 800 miljoner euro.

Jaakko Kiander önskar att rättvisa i beskattningen kunde bli ett valtema i det kommande riksdagsvalet.

– I många av de tidigare valen har politikerna kunnat lova väljarna skattelättnader, men nu är situationen en annan. Partierna borde ta ställning till hur vi skall fördela den börda som en skärpt beskattning för med sig.

Temat i det senaste numret av Löntagaren är Finlands skattepolitik. Andra ämnen i tidningen är bland andra reklamutdelarnas usla arbetsvillkor och landskapet Ålands inbesparingar i lönekostnader.

Läs mera på www.lontagaren.fi.