Hoppa till innehållet

s a k·fi Ämnen Nyheter Arbetslösheten fortsätter att …

Nyhetsartikel

Arbetslösheten fortsätter att öka

I slutet av juni fanns det sammanlagt 337 200 arbetslösa arbetssökande i hela landet, visar arbets- och näringsministeriets sysselsättningsöversikt. Det är 35 500 fler än i slutet av juni i fjol och 35 000 fler än i slutet av maj i år.

I Svenskfinland ökade arbetslösheten i 39 av 48 kommuner, jämfört med samma tidpunkt i fjol. De svensk- och tvåspråkiga kommuner som har högst arbetslöshetsgrad är Åbo (16,8 %), Hangö (13,8 %), Kaskö (13,8 %) och Mörskom (12,9 %). Lägst arbetslöshetsgrad av de finlandssvenska kommunerna på fastlandet har Närpes (3,8 %), Pedersöre (4,0 %) och Larsmo (4,1 %). I många av de små åländska kommunerna är arbetslöshetsgraden ännu lägre, och för andra månaden i följd är Sottung helt utan arbetslösa arbetssökande.

Arbetslösheten stiger normalt under sommaren, när nyutexaminerade unga kommer ut på arbetsmarknaden och när många visstidsanställningar upphör.

Se hela den kommunvisa arbetslöshetsstatistiken för Svenskfinland