Hoppa till innehållet

s a k·fi Ämnen Nyheter Översikt över förhandlingarna …

Foto: Edwin Tan / iStock.

Nyhetsartikel

Översikt över förhandlingarna om kollektivavtal: Förhandlingarna om statens kollektivavtal går trögt, nya avtal inom bland annat handeln, kemisektorn samt land- och sjötrafiken

Fackförbunden inom FFC har i mars fortsatt förhandla intensivt om sina kollektivavtal. Parterna har ingått nya avtal inom bland annat handeln, järnvägen, hamnarna, sjöfarten och kemisektorn. Stridsåtgärder pågår eller har utlysts inom statssektorn, flygtrafiken och livsmedelsbranscherna samt vid UPM Plywood.

Förhandlingarna om statens tjänste- och arbetskollektivavtal framskrider inte just nu. Statsarbetsgivaren har avbrutit förhandlingarna. Arbetsgivarsidan erbjöd lönehöjningar på sammanlagt 6,3 procent under tre år, vilket är klart mindre än de 7,8 procent som parterna inom många andra branscher har enats om under den pågående avtalsrörelsen.

Som svar på arbetsgivarens åtgärder inledde FFC-anslutna Förbundet för den offentliga sektorn och välfärdsområdena JHL, STTK-anslutna Fackförbundet Pro och Akavaanslutna Förhandlingsorganisationen för offentliga sektorns utbildade FOSU den 19 mars ett övertids- och skiftbytesförbud och förbud mot att samla in flextimmar inom statssektorn. Förbuden gäller alla statsanställda som har ett arbetsavtalsförhållande. Senast det förekom stridsåtgärder inom statssektorn var 1986.

JHL har godkänt nya kollektivavtal för kyrkan, järnvägsbranschen och några mindre branscher. Järnvägsbranschens treåriga kollektivavtal innehåller lönehöjningar på sammanlagt 7,8 procent.

Förhandlingarna om kommun- och välfärdssektorns avtal har inletts. De avtalen löper ut i slutet av april. Dessutom förhandlar JHL bland annat om flera kollektivavtal med arbetsgivarförbundet Palta.

Nytt kollektivavtal för handeln

Inom teaterbranschen har parterna uppnått ett förhandlingsresultat som Fackförbundet för teater och media Finland, Teme, ännu ska ta ställning till. Om Teme godkänner förhandlingsresultatet avslutas det övertids- och skiftbytesförbud som Teme har utlyst i branschen, och de strejker som Teme har varslat om vid flera teatrar i april kommer inte heller att genomföras .

Teme har godkänt medlingsbudet för film- och tv-produktioner. Arbetstagarna i branschen får lönehöjningar på sammanlagt 7,5 procent under tre år.

Servicefacket PAM har ingått ett treårigt kollektivavtal för handeln, där lönehöjningarna uppgår till sammanlagt 7,8 procent. PAM har också godkänt ett treårigt kollektivavtal för skidcentren.

PAM har förkastat medlingsbudet om kollektivavtalet för kundservice- och telemarketingbranschen. Förbundet har varslat om strejk vid sju företag i branschen den 8–10 april. PAM genomförde tidigare i mars en två dagar lång strejk i branschen.

PAM förhandlar just nu om kollektivavtal för turism- och restaurangbranschen, bevakningsbranschen, fastighetsservicebranschen och flera andra servicebranscher.

Nya avtal inom land- och sjötrafiken, stridsåtgärder inom flygtrafiken

Bil- och Transportbranschens Arbetarförbund AKT har godkänt kollektivavtalen för stuveribranschen och tjänstemän i stuveribranschen samt Airpro och taxitrafiken och sex andra avtal inom biltrafiken. Avtalen är treåriga och innehåller allmänna lönehöjningar på sammanlagt 7,8 procent. Avtalens sista år kan sägas upp.

Sjömans-unionen har godkänt förlängningar av kollektivavtalen för utrikesfartens handels- och passagerarfartyg samt isbrytare till slutet av februari 2028. Avtalens sista år kan sägas upp.

Finlands Trafikflygarförbund SLL har förhandlat med arbetsgivarförbundet Palta om kollektivavtalet för Finnairs piloter sedan augusti. SLL:s övertids- och beredskapsförbud har pågått i flera månader.

Luftfartsunionen IAU inledde den 17 mars ett övertids- och skiftbytesförbud som gäller tjänster inom flygtrafiken. Järnvägsunionen RAU förhandlar å sin sida om två kollektivavtal inom järnvägen.

Strejkhot inom livsmedelsbranscherna

Finlands Livsmedelsarbetareförbund SEL har förkastat det andra medlingsbudet inom livsmedelsbranscherna. Enligt förbundet skulle förslaget ha medfört oskäligt stora försämringar av arbetstiderna för arbetstagarna i bageribranschen, eftersom det skulle ha blivit möjligt för arbetsgivaren att ensidigt beordra arbetstagarna att göra nio timmars arbetsdagar eller sex dagars arbetsveckor.

SEL inledde den 23 mars en strejk vid tre bryggerier. Strejken pågår till den 28 mars. SEL genomförde i mars en sex dagar lång strejk vid 150 bagerier och har varslat om en motsvarande strejk från den 31 mars till den 3 april. Dessutom har förbundet varslat om en tre dagar lång strejk på 13 arbetsplatser inom livsmedelsbranschen. Arbets- och näringsministeriet har skjutit upp strejken med två veckor så att den kan börja den 8 april.

För att påskynda förhandlingarna har SEL också förlängt det övertids- och skiftbytesförbud i livsmedelsbranschen som förbundet inledde den 7 februari. Förbudet är nu i kraft till den 4 maj.

Industrifacket har godkänt flera treåriga kollektivavtal inom kemi-, teknologi- och trävarusektorerna, sist i raden avtalen för bland annat textilvårdsbranschen samt sko- och läderindustrin. Det nya kollektivavtalet för glasnings-, byggnadsinglasnings- och glasförädlingsbranschen är i kraft i fyra år och det sista året kan sägas upp.

Inom den mekaniska skogsindustrin har Industrifacket ingått nya företagsspecifika kollektivavtal med över 70 företag. Avtalsförhandlingarna med UPM Plywood har däremot pågått utan resultat i nästan ett år. Enligt Industrifacket ligger de lönehöjningar som UPM hittills har föreslagit långt ifrån de uppgörelser som förbundet redan har uppnått inom avtalsbranschen, och de når inte heller upp till den allmänna linjen inom industrin.

Industrifacket har tillsammans med Elektrikerförbundet utlyst en sammanlagt sex veckor lång strejk vid UPM Plywood. Just nu pågår den fjärde strejkveckan.

Elektrikerförbundet har inlett avtalsförhandlingarna inom sina huvudavtalsbranscher, alltså elektrifierings- och elinstallationsbranschen samt energi-, ICT- och nätverksbranschen. Byggnadsförbundets förhandlingar om kollektivavtalen inom byggbranschen har gått trögt och ligger för tillfället på is. Avtalen löpte ut i slutet av februari.

Du kan följa kollektivavtalsförhandlingarna på FFC:s webbplats (på finska).