Arbetslösheten sakta på väg neråt
Det dystra sysselsättningsläget ser ut att förbättras – åtminstone en aning. För andra månaden i rad minskade arbetslösheten, när man jämför med motsvarande tidpunkt i fjol.
I slutet av juli fanns det sammanlagt 378 400 arbetslösa arbetssökande vid arbets- och näringsbyråerna i Finland. Det är 3 200 färre än i slutet av juli i fjol.
Jämfört med juni i år ökade arbetslösheten visserligen med 12 300, men det hör till den normala säsongsvariationen. Arbetslösheten brukar vara störst i juli, för att sedan minska under hösten.
Antalet unga arbetslösa arbetssökande, det vill säga personer under 25 år, sjönk en aning från året innan och var i slutet av juli 54 800. Antalet långtidsarbetslösa, det vill säga personer som varit arbetslösa arbetssökande utan avbrott i minst ett år, steg däremot och var i slutet av juli 127 200.
Uppgifterna framgår av arbets- och näringsministeriets sysselsättningsöversikt.
Åland bäst i statistiken
I Svenskfinland är arbetslösheten klart mindre än i övriga delar av landet. Åbo är den enda finlandssvenska kommunen som ligger över den genomsnittliga arbetslöshetsgraden för hela landet, som enligt arbets- och näringsministeriets statistik är 14,4 procent.
I Åbo är arbetslöshetsgraden nu 18,5 procent. I Svenskfinland är Helsingfors nu tvåa i statistiken med 14,0 procent, följt av Hangö och Lovisa med 13,9 procent. Kaskö hörde tidigare till de kommuner med störst arbetslöshet i Svenskfinland, men där har sysselsättningsläget nu förbättrats rejält. Därför är det nu Vasa som med 13,3 procent har den högsta arbetslöshetsgraden i Österbotten.
Minst är arbetslösheten i alla de sexton åländska kommunerna. I Fastlandsfinland har Närpes den lägsta arbetslöshetsgraden med 5,3 procent, följt av Pedersöre med 5,9 procent.
Se arbetslöshetsstatistiken för alla kommuner i Svenskfinland