Paikallisjärjestöt

SAK:n toiminta-alueena on koko maa. Noin 2 900 liittojen ammattiosastoa ja niitä yhdistävät noin 100 SAK:n paikallisjärjestöä vaikuttavat alueellaan yhdessä aluetoimikuntien kanssa.

SAK:n paikallisjärjestöt ovat itsenäisiä yhdistyksiä, jotka kokoavat SAK:n jäsenliittojen ammattiosastot yhteistoimintaan omalla alueellaan.

Ammattiosastot maksavat paikallisjärjestöille jäsenmaksua. Paikallisjärjestöt voivat lisäksi saada SAK:lta kannustavaa toimintatukea.

SAK:n paikallisjärjestöjen päätehtävät voidaan kiteyttää kahteen kokonaisuuteen:

  • yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen ja edunvalvontaan sekä
  • työelämän edunvalvontaan.

SAK:n paikallisjärjestöjen yhteystiedot

Uusimaa

Hyvinkään paikallisjärjestö
Pj. Anitta Luoto
Välenojankatu 7 B 41
05880 Hyvinkää
Puh. 040 573 4118
anitta.luoto@gmail.com

Keski-Uudenmaan paikallisjärjestö
Pj. Tuula Komokallio
Sarvimäentie 8 K 147
04200 Kerava
Puh. 040 502 7731
tuula.komokallio@kerava.fi

Kirkkonummen paikallisjärjestö
Pj. Pekka Oksanen
Kantohaka 4 H 30
02400 Kirkkonummi
Puh. 040 539 2918
pekka.oksanen@netsonic.fi

Lohjan paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Jouni Linden
Kiveläntie 4 C 17
08700 Lohja
Puh. 050 340 4233
jounilinden@hotmail.com

Loviisan paikallisjärjestö
Pj. Jarmo Suvisaari
Seppäläntie 24 A 6
07900 Loviisa
Puh. 044 325 9027
jarmo.suvisaari@luukku.com

Länsi-Uudenmaan paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Karita Pihlström
Björknäsgatan 29-31 F31
10650 Ekenäs
Puh.
karita.pihlstrom@gmail.com

Mäntsälän paikallisjärjestö

Porvoon paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Einari Grönberg
Ilmarisentie 4 A 5
06150 Porvoo
Puh. 050 404 5407
einari.gronberg@borealisgroup.com

Pääkaupunkiseudun Paikallisjärjestö
Toimisto
Sörnäistenrantatie 7 B 35, 2 krs
00530 Helsinki
sak.ppj@gmail.com
Kotisivuille
Pj. Simo Utriainen
Kajaaninlinnantie 7 F 101
00900 Helsinki
Puh. 040 741 9118
simoutriainen@gmail.com

Häme

Forssan seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Janne Nieminen
Menostentie 221
30100 Forssa
Puh. 050 542 2039
jmnieminen68@gmail.com

Hämeenlinnan paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Matti Eroaho
Kanakouluntie 20
13100 Hämeenlinna
040 545 1062
matti.eroaho@gmail.com

Jokioisten paikallisjärjestö
Pj. Juha Hacklin
Tuomikuja 4
31600 Jokioinen
Puh. 0500 994 931
hacklin59@luukku.com

Lahden seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Soppi Kari
Hakkapeliitankatu 14 B 12
15830 Lahti
Puh. 044 719 5858
kari.soppi@phsotey.fi

Riihimäen paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Petri Mattila
Savikonkatu 42 C 13
11710 Riihimäki
petri.mattila@wippies.com
Puh. 040 501 8377

Ahvenanmaa

FFC Ålands Lokalorganisation
www.facket.ax

SAKn edustaja Elin Sundback
Puhelin 044 704 4722
elin.sundback@pam.fi

Varsinais-Suomi

Loimaan seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Voitto Järvenpää
Hämeentie 444
32200 Loimaa
Puh. 041 483 2594
voittoj56@gmail.com

Salon paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Esa Hynynen
Kuruntie 10 b 7
24800 Halikko
Puh. 040 5020933
esa.hynynen01@gmail.com

Someron paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Taina Ruuhilehto
Hirvitie 38
31400 Somero
Puh. 040 5138857
taina.ruuhilehto@live.com

Turun Seudun Paikallisjärjestö TSP
Kotisivuille
Pj. Iris Pitkäaho
Talolankatu 10 D 1
20460 Turku
Puh. 045 167 8982
iris.pitkaaho@gmail.com

Vakka-Suomen paikallisjärjestö
Pj. Kai Parviainen
Y-tie 1791
23450 Lokalahti
Puh. 040 561 4624
kai.parviainen@hotmail.com

Satakunta

Huittisten seudun paikallisjärjestö
Pj. Sirpa Kankaanpää
Vuohikatu 1 C 10
32700 Huittinen
sirpa.kankaanpaa3@luukku.com

Kankaanpään seudun paikallisjärjestö
Pj. Oili Lehtinen
Myllärintie 24 as 73
38700 Kankaanpää
oililehtinen@hotmail.com

Porin seudun paikallisjärjestö
Toimisto
Isolinnankatu 24
28100 Pori
sak.pori@dnainternet.net
Pj. Mari Raikisto
Puh. 0400 833 906
mariraikisto@gmail.com

Rauman paikallisjärjestö
Toimisto
Satamakatu 15
26100 Rauma
Puh. (02) 822 3624
rap.rauma@luukku.com
Pj. Sirkka Mantere
Puh. 050 377 2202
sirkka@mantere.info

Sydän-Satakunnan paikallisjärjestö
Toimisto
Keskustie 5 A
29200 Harjavalta
saksydansatakunta@gmail.com
Pj. Matti Peltonen
Puh. 050 465 2730
peltonenmatti@outlook.com

Keski-Suomi

Joutsan paikallisjärjestö
Pj. Ritva Oksa
Kuusitie 7
19650 Joutsa
Puh. 040 822 9486

Jyväskylän alueen paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Suvi Ilminen
Pikkutie 3
41940 Vesanka
suvi.ilminen@ksshp.fi

Jämsän seudun paikallisjärjestö
Pj. Markku Kankainen
Opintie 42
42300 Jämsänkoski
markku.kankainen@paperi 11.fi

Keuruun paikallisjärjestö
Pj. Raimo Viitanen
Multialantie 42
42700 Keuruu
Puh. 0400 878 524

Pihtiputaan paikallisjärjestö
Pj. Ari Saastamoinen
Hoikanmäentie 82
44970 Pihtipudas

Suomenselän paikallisjärjestö
Pj. Jarmo Nyrönen
Hiepantie 1
43100 Saarijärvi
Puh. 040 520 1463

Viitasaaren paikallisjärjestö
Pj. Veikko Lindlöf
Tereniementie 8
44580 Huopanankoski
Puh. 040 414 5556
veikko.lindlof@viitasaari.fi

Ääneseudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Mirja Remonen
Mehtäläntie 4 A 3
44100 Äänekoski

Pirkanmaa

Ikaalisten paikallisjärjestö
Pj. Jukka Mattila
Valssitie 12
39500 Ikaalinen
mattila.metalli340@netti.fi

Mäntän seudun paikallisjärjestö
Pj. Kai Lindroos
Niittykatu 4 C 23
35800 Mänttä

Nokian paikallisjärjestö
Pj. Snellman Hannu
Riihikatu 17
37150 Nokia

Oriveden seudun paikallisjärjestö
Pj. Timo Rouhiainen
Lehdistöntie 37 as 6
35300 Orivesi
timo.rouhiainen@vattenfall.fi

Parkanon alueen paikallisjärjestö
Pj. Tapio Ristamäki
Yliskyläntie 275
39700 Parkano
Puh. 040 524 2427
tapio.ristamaki@luukku.com

Pohjois-Pirkanmaan paikallisjärjestö
Pj. Pirjo Pälvi
Puh. 040 590 7980
palvi.pirjo@gmail.com

Sastamalan seudun paikallisjärjestö
Pj. Tarja Pietilä
Mikkolanmaantie 106
38210 Sastamala
Puh. 050 348 7980
tarja.pietila@sastamala.fi

Tampereen Paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Markku Kivistö
Rinnekatu 35
33250 Tampere
Puh. 050 5911 459
markku.kivisto@tampere.fi

Toijalan paikallisjärjestö
Pj. Hannu Järvinen
Keskuskatu 63
37830 Viiala
hannu.jarvinen1@luukku.com

Valkeakosken paikallisjärjestö
Pj. Harri Honkala
Onnelantie 5
37800 Akaa
harri.honkala@upm.com

Pohjanmaa

SAK:n Jalasjärvi-Kurikanseudun paikallisjärjestö ry
Pj. Veli-Matti Mäenpää
Puh. 040 559 9463
v-m.m@netti.fi

SAK:n Järviseudun paikallisjärjestö ry
Pj. Eija Rannanpää
Puh. 040 591 4012
eija.rannanpaa@netti.fi

SAK:n Kauhajoen paikallisjärjestö ry
Pj. Sirpa Kukkamäki
Puh. 040 556 6314
sirpa.kukkamaki@lclc.fi

SAK:n Kokkolanseudun paikallisjärjestö ry
Pj. Petri Partanen
puh. 040 150 2377
petribpartanen@gmail.com

SAK:n Kuusioalueen paikallisjärjestö ry
Pj. Jorma Saarimäki
Puh. 0400 776 413
jorma.saarimaki@hotmail.com

FFC:s Närpesnejdens lokalorganisation rf
Peter Sjöqvist
Puh. 0400 181 878
fortroendeman@narko.com

SAK:n Pietarsaaren paikallisjärjestö ry
Pj. Alpo Tyni
Puh. 050 542 6451
alpo.tyni@gmail.com

SAK:n Seinäjoenseudun paikallisjärjestö ry
Pj. Maria-Liisa Niemelä
Puh. 040 746 7723
maria-liisa.niemela@eskoo.fi

SAK:n Vaasanseudun paikallisjärjestö ry
Pj. Pekka Pörsti
Puh. 050 338 1025
pekka.porsti@luukku.com

Kymi

Haminan seudun paikallisjärjestö
Pj. Arja Kervinen
Koulukalliontie 44
49630 Vehkajoki
p. 040 730 5272
arja.kervinen@hamina.fi

Imatran paikallisjärjestö
Kotisivuille
Toimisto:
Esterinkatu 11 (3. kerros)
55100 Imatra
iap@pp3.inet.fi
Pj. Jouko Rossi
p. 040 410 8992
jouko.rossi@wippies.fi

Kotkan paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Mia Harkko
Karhulantie 32-34
48600 Kotka
p. 050 387 1288
mia.harkko@kolumbus.fi
sak.kotka@gmail.com

Kouvolan seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Kari Virinsalo
Harjutie 37
45200 Kouvola
p. 0400 673 631
kari.virinsalo@gmail.com

Lappeenrannan paikallisjärjestö
Kotisivuille
Toimisto:
Snellmaninkatu 12, 2 krs
53100 Lappeenranta
Pj. Kimmo Virtanen
Kukontie 14
54100 Joutseno
p. 050 598 8561
kimmo.virtanen@caverion.com

Etelä-Savo

Heinäveden paikallisjärjestö
Pj. Antero Karttunen
Opintie 2 B 7
83100 Liperi
Puh. 050 584 5665
antero.karttunen@pp.inet.fi

Kangasniemen paikallisjärjestö
Pj. Pertti Tiihonen
Tiihosentie 34 A
51200 Kangasniemi
Puh. 0400 154 881
pertti.t.tiihonen@gmail.com

Mikkelin Seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Juha Hakkarainen
Koivakkalantie 831
50670 Otava
Puh. 050 516 1231
juhpekhak@hotmail.com

Pieksämäen paikallisjärjestö
Pj. Hanna Ylönen
Suonenjoentie 1050 A
76940 Nenonpelto
Puh. 050 336 3129
hanna.ylonen@pp.inet.fi

Savonlinnan paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Ritva Suomalainen
Kaukaantie 1 B 23
57100 Savonlinna
Puh. 050 582 2779
ritva.suomalainen@gmail.com

Pohjois-Savo

Iisalmen paikallisjärjestö
Pj. Romet Kesa
Puh. 040 717 8885
romet.kesa@mail.ee

Kuopion paikallisjärjestö
Pj. Markku Kiljander
Puh. 050 341 8650
markku.kiljander@kuh.fi

Siilinjärven paikallisjärjestö
Pj. Niina Järvinen
Puh. 050 316 8428
niina.jarvinen@yara.com

Sisä-Savon paikallisjärjestö
Pj. Kirsi Markkanen
Puh. 040 748 0133
kirsi.markkanen72@gmail.com

Varkauden paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Jukka Häyrinen
Puh. 0400 918 751
jukka.hayrinen@pp.inet.fi

Pohjois-Karjala

Joensuun seudun paikallisjärjestö (JAP)
Pj. Matti Pesonen
Puh. 050 387 7709
matti.pesonen@siunsote.fi

Juuan paikallisjärjestö
Pj. Timo Gröhn
Puh. 050 321 1264
timo.grohn@juuka.fi

Keski-Karjalan paikallisjärjestö
Toimisto
Leipurinkatu 3 A
82500 Kitee
Puh. (013) 411 130
sak.kitee@co.inet.fi
Pj. Jarmo Hukka
jarmohukka12@gmailcom
Puh. 0500 973 961

Lieksan paikallisjärjestö (LAAP)
Pj. Risto Vattulainen
Puh. 050 383 0217
ristva@mbnet.fi

Outokummun paikallisjärjestö
Pj. Juhani Westman
Puh.050 303 5069
jussiwestman@gmail.com

Pohjois-Pohjanmaa ja Kainuu

Haapaveden paikallisjärjestö
Pj. Aulis Aakko
Mieluskyläntie 586
86600 Haapavesi
Puh. 0400 618 783
aulis.aakko@netti.fi

Kainuun paikallisjärjestö
Pj. Jouni Lämpsä
Suksikatu 37
87150 Kajaani
Puh. 040 481 7400
jouni.lampsa@transtech.fi

Kalajoen paikallisjärjestö
Pj. Jarmo Männikkö
Nahkiaistie 7
85100 Kalajoki
Puh. 050 524 0692

Kuhmon paikallisjärjestö
Ensio Pikkarainen
Mustikkatie 15
88900 Kuhmo
Puh. 0400 132 440
ensio.pikkarainen@pp.inet.fi

Kuusamon Paikallisjärjestö
Pj. Jaana Tyni
Kitkantie 32 I 93
93600 Kuusamo
Puh. 040 860 8734 (t.) tai 0440 180 972
jaana.tyni@kuusamo.fi

Oulun seudun paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Riitta Matero
Murrontie 68 C
91800 Oulu
Puh. 044 236 0692
riitta.matero@dnainternet.net

Pudasjärven paikallisjärjestö
Pj. Tapio Pohjanvesi
Naamangantie 8 B 15
93100 Pudasjärvi
Puh. 040 524 2553
tapio.pohjanvesi@pudasjarvi.fi

Pyhäjärven paikallisjärjestö
Pj. Asko Torssonen
Eskoperäntie 7
86800 Pyhäsalmi
Puh. 0400 892 481
asko.torssonen@suomi24.fi

Raahen paikallisjärjestö
Pj. Kirsi Luoto
Niemelänkatu 26
92100 Raahe
Puh. 0440 336 687
kirsiparviainen16@gmail.com

Lappi

Inarin Ammatillinen paikallisjärjestö
Pj. Valtteri Huhtamella
Rovaniementie 711
99800 Ivalo
Puh. 0400 126 447
valtteri.huhtamella@gmail.com

Kemijärven paikallisjärjestö
Pj. Saila Haikonen
Vartiopolku 16 as 1
98310 Kemijärvi
Puh. 040 724 5547
saila.haikonen@kemijarvi.fi

Kemin paikallisjärjestö
Kotisivuille
Pj. Matti Luukkonen
Käärmeniementie 76
99800 Inari/Nellim
Puh. 040 517 7226
matti.luukkonen@pp6.inet.fi

Rovaniemen paikallisjärjestö
Pj. Vahur Lihtkivi
Tervaskatu 4 C 22
96190 Rovaniemi
Puh. 040 849 5069
vahur1969@hotmail.com

Sallan paikallisjärjestö
Pj. Raija Kiiskinen
Niemitie 1 A 1
98900 Salla
Puh. 0400 943 669

Tornion seudun paikallisjärjestö
Pj. Jouni Kurttio
Liakantie 76
95460 Tornio
Puh. 040 847 5500
jouni.kurttio@suomi24.fi

Tunturi-Lapin paikallisjärjestö
Pj. Reijo Kontinen
Teuravuomantie 18 A 1
95900 Kolari
Puh. 0400 273 404
reijo.kontinen58@gmail.com